Osteoporóza – „vykrádačka kostí“ alebo strašiak žien po menopauze? Málokto vie, že osteoporóza ohrozuje aj nezanedbateľné percento mužov.
Ako zmierniť príznaky klimaktéria? Hormonálna liečba má aj svoje riziká
Podľa prezidenta Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí profesora Juraja Payera je osteoporóza celoživotné chronické ochorenie. Jeho liečba je síce dostupná, no mnohí pacienti nevedia, že ochoreniu čelia, alebo v terapii nepokračujú tak, ako by mali.
Každá tretia žena a každý piaty muž
„Osteoporóza je veľmi častým ochorením. Udáva sa, že po 50-tke zhruba každá tretia žena a každý piaty muž utrpí osteoporotickú zlomeninu,“ hovorí profesor Payer.
20.október - Svetový deň osteoporózy
Len v Európe sa takáto zlomenina udeje každé tri sekundy. V celoročnom meradle ide v priemere o 9 miliónov osteoporotických zlomenín. Môže isť o zlomeninu krčka stehennej kosti, zlomeninu v oblasti chrbtice či zlomeninu zápästia.
Dopady zlomeniny
„Približne 20 až 24 percent pacientov po fraktúre bedrovej kostido roka zomiera,“ upozorňuje odborník. Alarmujúce je aj to, že asi polovica pacientov, ktorí už majú osteoporotickú zlomeninu, utrpí aj ďalšiu zlomeninu.
Pacienti, ktorí prežijú takúto zlomeninu, sa väčšinou nevracajú plnohodnotne do svojho predchádzajúceho života.
M. Šustrová: 21. chromozóm navyše nadelil deťom s Downovým syndrómom veľa dobrých vlastností
Dôvodom je fakt, že zhruba 60 percent ľudí po fraktúrach bedrovej kosti potrebuje asistenciu inej osoby minimálne prvý rok. Veľká časť z nich však ostáva odkázaná na dlhodobú starostlivosť a čelí zvýšenej mortalite.
„Tiché“ osteoporotické fraktúry
Vertebrálne zlomeniny stavcov patria medzi „tiché“ osteoporotické fraktúry. Iba malé percento z nich sa totiž manifestuje klinicky a vyvoláva bolesti. Ako ozrejmil profesor Payer, veľká časť týchto zlomenín býva zistená náhodne. Odhalia sa napríklad pri röntgene hrudníka.
Liečba ochorenia trvá dlho
V praxi to vyzerá tak, že mnohí pacienti s osteoporózou o svojej diagnóze nevedia, tým pádom sa neliečia. Zároveň je mnoho takých, ktorí liečbu neužívajú adekvátne.
Zhruba polovica pacientov liečených na osteoporózu preruší liečbu v priebehu prvého roku alebo v nej nepokračuje, pričom terapia má trvať minimálne tri roky, pri väčšine liekov až päť a viac rokov.
Zápalové ochorenie s nejasným pôvodom. Postihuje už aj mladých ľudí
Neraz však k zahájeniu liečby vôbec nedôjde. Príčinami bývajú asymptomatický priebeh ochorenia, ale tiež nedostatky v oblasti zdravotnej starostlivosti, ekonomické faktory (drahá liečba), či sociálne podmienky.
Veľké percento žien zanedbáva liečbu
Z veľkej observačnej štúdie vyplynulo, že 43 percent Sloveniek s diagnostikovanou osteoporózou nebolo liečených, rovnako ako 75 percent slovenských žien so zvýšeným rizikom osteoporotickej zlomeniny.
Ako liečiť bolestivé pätové ostrohy? Operácia je až posledná možnosť, vysvetľuje lekár
Podľa štatistík z Európskej únie pacientov s osteoporózou pribúda. Odhady hovoria, že do roku 2025 ich počet narastie až o 23 percent a rovnako porastú o 25 percent aj ekonomické náklady.
Ako však dopĺňa odborník, na Slovensku zatiaľ badať len malý nárast v počte prípadov.
Čo robiť po osteoporotickej zlomenine?
Ľudia nad 65 rokov po osteoporotickej zlomenine by podľa profesora Payera mali vedieť, že im hrozí vyššie riziko ďalších osteoporotických fraktúr. Najmä počas nasledujúcich dvoch rokov, pretože každá zlomenina výrazne znásobí riziko ďalších zlomenín.
V rámci prevencie ďalších zlomenín by sa preto mali snažiť predchádzať pádom, napríklad vhodným výberom topánok, ale tiež korekciou zraku.
Dôležitý prvok imunity môže chýbať až polovici Slovákov. Lekárka vysvetlila, prečo telo potrebuje vitamín D
Lekári tiež ľudom s osteoporózou okrem medikamentóznej liečby odporúčajú doplniť vitamín D a vápnik, ktoré majú protektívny a pomocný účinok v prevencii zlomenín.