Počet pacientov so syfilisom v minulom roku na Slovensku opäť stúpol. Naopak, klesol počet ochorení na kvapavku. Obidve ochorenia boli diagnostikované častejšie u mužov. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Vlani na Slovensku zaznamenali 445 prípadov syfilisu. Oproti predchádzajúcemu roku ich počet vzrástol o 15 %. „Za sledované obdobie rokov 2004 – 2018 to bol vôbec najvyšší výskyt tohto ochorenia,“ doplnil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Prevaha mužov s touto diagnózou bola na úrovni 67,4 %.
Na Slovensku rastie počet chorých na HIV
Najvyšší výskyt syfilisu bol zaznamenaný vo vekovej skupine 15- až 24-ročných, v ktorej výskyt tohto ochorenia kontinuálne stúpa od roku 2015.
Najviac liečených pacientov so syfilisom bolo v Košickom kraji, kde je výrazný nárast zrejmý najmä po roku 2015, až o 168 %. Najmenej prípadov bolo v Trenčianskom kraji.
Kvapavky bolo menej, nemá však jednoznačný trend
Gonokokovou infekciou, čiže kvapavkou, sa nakazilo vlani 270 pacientov. Je o 23,5 % menej ako v roku 2017.
„V dlhodobom vývoji 2004 – 2018 vykazuje krivka chorobnosti stúpajúci trend. Od maximálneho výskytu ochorenia v roku 2014 počet prípadov kolíše s klesajúcou tendenciou,“ spresnil Blaškovitš.
Prevaha mužov je ešte výraznejšia ako pri syfilise, keď páni tvorili až 78,3 % prípadov.
Antibiotiká: Pomoc aj hrozba
Najviac, až tretina prípadov sa vyskytla v Bratislavskom kraji. Najmenší počet prípadov evidovali v Prešovskom kraji. Najvyšší výskyt bol zaznamenaný vo vekovej skupine 25- až 34-ročných.
Hlásených bolo aj 749 prípadov iných, prevažne sexuálne prenosných chorôb. Oproti roku 2017 je to o 10,5 % menej. Z uvedenej skupiny chorôb boli najčastejšie diagnostikované iné sexuálne prenášané chlamýdiové choroby.