Britskí vedci plánujú použiť rozsiahlu zbierku vzoriek DNA pri výskume, v ktorom chcú zistiť, prečo sa medzi ľuďmi tak líši vážnosť symptómov nákazy novým koronavírusom. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
UK Biobank, ktorá obsahuje vzorky 500-tisíc dobrovoľníkov, a tiež detailné informácie o ich zdravotnom stave, dopĺňa svoju databázu o dáta súvisiace s ochorením COVID-19.
Viac o téme: Koronavírus
Biobanka, do ktorej má prístup viac ako 15-tisíc odborníkov z celého sveta, v súčasnosti obsahuje vzorky krvi, moču a slín, pričom zdravie dobrovoľníkov sledujú už celé desaťročie.
Mnoho otázok o nákaze
Teraz do nej dopĺňajú informácie o pozitívnych výsledkoch testov na koronavírus, hospitalizáciách, aj údaje od praktických lekárov.
Projekt už pomohol napríklad s odpoveďami na otázky, ako vznikajú rakovina, mŕtvica či ako sa rozvíja demencia.
Koronavírus je podľa štúdie amerických vedcov oveľa rozšírenejší ako sme si mysleli
Súčasná pandémia koronavírusu priniesla vedcom mnohé ďalšie otázky súvisiace napríklad s tým, ako ľudia reagujú na nákazu. Niektorí infikovaní totiž nemajú žiadne symptómy ochorenia a vedci sa snažia zistiť, aká časť z nich to je.
Iní zase majú len miernu formu ochorenia, no zhruba každý piaty má vážne symptómy a odhadom 0,5 – 1 % chorobe podľahne.
Zlatá baňa pre vedcov
Vedci pritom dúfajú, že práve genetické rozdiely by mohli vysvetliť, prečo sa aj u ľudí, ktorí netrpia žiadnymi inými ochoreniami, môže rozvinúť vážna forma ochorenia.
Hlavný výskumník projektu Rory Collins označuje biobanku za „zlatú baňu pre vedcov“ a vysvetľuje, že s pomocou dát sa pokúsia pochopiť rozdiely medzi jednotlivcami.
Testy Remdesiviru sú nečakane nádejné. Proti koronavírusu zaberá už po jednom dni
“Aké sú rozdiely v ich genetike? Sú rozdiely v génoch súvisiacich s ich imunitnou reakciou? Sú rozdiely v ich celkovom zdravotnom stave?,“ vymenoval s tým, že predpokladá, že tento bohatý zdroj dát zmení chápanie ochorenia. „Veľmi rýchlo by sme sa mohli dostať k nejakým veľmi dôležitým objavom,“ skonštatoval.
Vedci sa chystajú preskúmať celý genóm a hľadať malé variácie DNA. Sústrediť by sa mali najmä na gén ACE2, ktorý pomáha vytvárať receptor dovoľujúci vírusu dostať sa do buniek dýchacích ciest a infikovať ich.