Miroslav Borovský hodnotil pozitívne dlhodobý trend poklesu umelých prerušení tehotenstva, ktorý vyplýva z informácií NCZI
Akékoľvek umelé prerušenie tehotenstva (UPT) vníma hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský ako neúspech spoločnosti.
Reagoval tak na správu Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) o potratoch na Slovensku v roku 2018.
Borovský však hodnotil pozitívne dlhodobý trend poklesu UPT.
Počet potratov sa znížil o 4 %
Podľa informácií, ktoré zverejnilo NCZI, sa počet potratov na Slovensku vlani medziročne znížil o 655, čo zodpovedá štyrom percentám. V roku 2018 NCZI zaznamenalo v zdravotníckych zariadeniach 15 274 potratov. Z toho 1 350 sa týkalo žien bez trvalého pobytu v SR, z ktorých 98 % tvorili UPT.
„Najväčší pokles sme pritom zaznamenali pri spontánnych potratoch, ktorých bolo o 550 menej, čiže o 10 percent,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
Počet UPT klesol o dve percentá, u žien bez trvalého bydliska v SR z 1 394 na 1 326 (o 5 %) a u žien s trvalým bydliskom v SR z 6 102 na 6 024 (o 1,3 %).
Najvyšší podiel zo všetkých potratov tvorili UPT (48 %), po nich nasledovali spontánne potraty (32 %), ostatné potraty (17 %) a mimomaternicové tehotenstvá (3 %). „Zatiaľ čo trend spontánnych potratov v období sledovaných posledných 22 rokov má kolísavý charakter, počet UPT výraznejšie klesá,“ dodal Blaškovitš.
Môže pomôcť informovanosť
„Pokladám za potrebné zabezpečiť lepší prístup k plánovanému rodičovstvu aj ekonomicky znevýhodneným ženám ako sú študentky, ekonomicky oslabené ženy,“ uviedol Borovský.
Podľa neho je tiež potrebné zlepšovať ich informovanosť o možnostiach plánovaného rodičovstva a rizikách sexuality.