Petíciu za riešenie každodenných problémov ľudí s autizmom podpísalo doteraz 12-tisíc ľudí
Autistickú komunitu štát celé roky ignoruje. „Na Slovensku nemáme celý rad profesií. Nemáme diagnostiku, chýbajú psychológovia, špecialisti, psychoterapeuti, sociálne služby. Nemáme budúcnosť pre osoby s poruchou autistického spektra (PAS),“ konštatovala na dnešnej tlačovej besede podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Zároveň informovala, že petíciu, aby ľudia s autizmom neboli už viac ignorovaní, diskriminovaní a prehliadaní, za necelé dva mesiace podpísalo 12-tisíc ľudí.
„Petícia vyzýva kompetentné orgány, aby začali konať a deťom s poruchou autistického spektra, ale aj ich rodinám, umožnili normálne fungovanie v rodine, školstve, zdravotníctve a v sociálnych veciach,“ podotkla matka dieťaťa s PAS a členka petičného výboru Michaela Saleh Suríniová.
Vytvoria jednotnú platformu
Ďalšia matka dieťaťa s PAS z Nadácie Filantropia Natália Šultysová dodala, že očakávajú konkrétne kroky od ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, ministerky školstva Martiny Lubyovej a ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Chcú, aby sa chopili iniciatívy, stretli sa s nimi a prebrali požiadavky z petície.
Zámerom petície je, aby už viac ľudia s autizmom neboli diskriminovaní a aby sa príslušné zodpovedné rezorty začali zaoberať riešením ich každodenných problémov a volali po naliehavej systémovej zmene.
Šultysová informovala, že Nadácia Filantropia bude iniciovať jednotnú platformu. Tá združí všetky občianske združenia, únie a všetkých tých, ktorí sa združujú s deťmi a osobami s PAS.
„Voláme po jednotnom hlase, lebo výsledkom roztrieštenosti komunity je vlastne rodič, ktorý sa ocitá v absolútnej beznádeji. Nemáme jednotnú systémovú štruktúru, aby sme tieto rodiny s deťmi, mladých a dospelých ľudí podporili. Autistickú komunitu štát žiadnym spôsobom nerieši,“ prízvukovala.
Chýbajú pedagógovia, v škole si s autistami nevedia dať rady
Dodala, že na Slovensku nemáme ani špeciálnych a liečebných pedagógov. Preto je aj veľký problém so zaradením takýchto detí do škôl.
Saleh Suríniová konštatovala, že veľmi často chýba aj asistent pedagóga, ktorý je kvalifikovaný a vie s dieťaťom pracovať.
„Stáva sa, že môj syn je vylúčený z mnohých aktivít. Keď je divadielko, karneval, výlet, môj syn je doma, Tie deti sú odmalička konfrontované s tým, že som iný, nie som dosť dobrý a nepatrím medzi ostatné deti,“ zdôraznila Saleh Suríniová. Jej syn je už v štvrtej škole a raz ho rozhodnutím riaditeľky školy vylúčili z povinnej školskej dochádzky.
Skríning funguje, no pri diagnostikovaní to končí
Ďuriš Nicholsonová pripomenula, že autistické osoby sú vytlačené na úplný chvost spoločnosti. Niekoľkonásobne sa im odopierajú ich ústavné práva. „Realita je u nás taká, že len na diagnostiku deti čakajú šesť až deväť mesiacov. Pritom skorá diagnostika je kľúčová. Za ňu si rodiča musia zaplatiť a takisto si aj terapie musia hradiť, čo sú nehorázne peniaze,“ povedala.
Jediné, čo sa podarilo presadiť, je, že na úrovni pediatrov začal fungovať skríning. Problémom je však, že aj v prípade stanovenia diagnózy pediater nemá kam posunúť liečbu.
Podpredsedníčka NR SR zároveň upozornila, že autisti napríklad pri zlyhaní na pracovnom pohovore páchajú samovraždu, lebo sa pred nimi zatvárajú dvere.
Autizmus
Vývojová porucha, ktorú charakterizujú deficity v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Postihnutie zahŕňa problémy porozumieť reči druhých a udržiavať zmysluplnú konverzáciu.
Deficit v komunikácii je hlboko spojený s problémami pri vytváraní vzťahov. Osoby s autizmom majú problémy udržiavať funkčnú komunikáciu s ostatnými, a teda majú veľmi obmedzené možnosti vytvárať vzťahy.
Väčšina autistov s Aspergerovým syndrónom má normálnu všeobecnú inteligenciu, ale obvykle je značne nemotorná. Podľa odhadov je na Slovensku okolo 40 až 50-tisíc osôb s poruchou autistického spektra.