Americká štúdia účinnosti vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca mohla použiť „staré informácie“.
V utorok to uviedli federálne zdravotnícke úrady Spojených štátov. Podľa výboru pre monitorovanie dát a bezpečnosti mohol farmaceutický gigant poskytnúť neúplný pohľad na údaje týkajúce sa účinnosti vakcíny.
Nezávislí pozorovatelia nič neodhalili
AstraZeneca v pondelok uviedla, že na pokročilých testoch sa zúčastnilo 30-tisíc ľudí a vakcína bola na 79 percent účinná pri prevencii symptomatických prípadov ochorenia COVID-19, a to aj u starších dospelých. U očkovaných dobrovoľníkov nezaznamenali žiadne závažné ochorenia alebo hospitalizácie v porovnaní s piatimi účastníkmi, ktorí dostali placebo.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
Spoločnosť taktiež uviedla, že nezávislí pozorovatelia bezpečnosti štúdie nezistili žiadne vážne vedľajšie účinky vrátane zvýšeného rizika zriedkavých krvných zrazenín, ktoré boli predmetom skúmania v Európe.
V USA povolenie ešte nezískali
Vakcínu AstraZeneca schválili na použitie vo viac ako 50 krajinách sveta, zatiaľ však nie v USA. Skoré výsledky z testovania v USA predstavujú jeden zo súborov informácií, ktoré musí farmaceutická spoločnosť predložiť americkému federálnemu Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA).
Mnoho prevažne európskych krajín minulý týždeň dočasne pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca po správach, že by mohla súvisieť s tvorbou krvných zrazenín. Európska lieková agentúra vo štvrtok po prešetrení týchto informácií dospela k názoru, že vakcína je bezpečná, ale stopercentne nevylúčila súvislosť tromboembolických prípadov s jej podaním.