Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa v posledných týždňoch neustále menili. Prinášame preto prehľad všetkých nariadení platných počas vianočných sviatkov, aby ste si tento čas užili v pokoji a bez zbytočných pokút.
Na Slovensku opakovane platí od soboty 19. decembra zákaz vychádzania. Jeho dodržiavanie bude kontrolovať polícia. Podľa hovorkyne prezídia Policajného zboru SR (PZ SR) Denisy Bárdyovej sa budú zameriavať najmä na občanov, ktorí opatrenia nerešpektujú.
Alternatíva k vakcíne proti COVID-19. Vedci testujú lacnejšie a pohodlnejšie, ale krátkodobejšie riešenie
Sankcie za nedodržiavanie nariadení sa nemenia. To znamená, že na mieste v blokovom konaní môžete dostať pokutu do výšky tisíc eur a v správnom konaní do 1 659 eur. Každý prípad porušenia opatrení bude podľa slov hovorkyne posudzovaný individuálne.
Čo môžem robiť a kam môžem ísť?
Vychádzanie z domu či bytu je povolené v prípade cesty do zamestnania, na nákup liekov, potravín, krmív a iných doplnkov pre zvieratá. Môžeme ísť tiež do banky, na poštu, do zásielkovní či do výdajných miest e-shopov.
Bárdyová zdôraznila, že pri kontrolách bude veľmi dôležité vysvetliť dôvody opustenia domova. Preto, aj keď to nie je povinné, ideálne je mať pri sebe napríklad pracovnú zmluvu, potvrdenie od zamestnávateľa či doklad z nákupu, aby sme vedeli preukázať cieľ cesty.
Slovenský prieskum potvrdil zahraničnú štúdiu. Ak sa nechcete nakaziť COVID-19, týmto ľuďom sa vyhýbajte
Obmedzuje sa tiež organizácia bohoslužieb. Stále budú môcť byť len so sediacimi účastníkmi, no znižuje sa kapacita. Sedieť sa bude môcť len v každom druhom rade, medzi obsadenými miestami musí zároveň ostať jedno miesto neobsadené.
Pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov či agapé si musí rozdávajúci dezinfikovať ruky, rovnako v prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho.
Niektoré najproblémovejšie okresy majú zákaz osobnej účasti na bohoslužbách, preto je lepšie si pozrieť na internetovej stránke vašej fary, v akom režime sa budú slúžiť sväté omše.
Rebélia, hnev a depresie ľudí. Na to by sa mala pripraviť vláda pre lockdown
Štandardnou výnimkou zo zákazu vychádzania je aj cesta k lekárovi, do lekárne, na pohreb, uzavretie manželstva či krst. Nie je zakázané ani cestovanie medzi okresmi.
Kam a ako môžem cestovať?
Osoby prichádzajúce na územie Slovenska sa okrem PCR testu môžu preukazovať aj negatívnym výsledkom antigénového testu vykonaného na území Česka alebo Rakúska, ktorý nie je starší ako 72 hodín.
Zvýšila sa tiež veková hranica detí zo sedem na desať rokov pri povinnosti otestovať sa alebo preukazovať sa negatívnym výsledkom testu po príchode z rizikovej krajiny.
Vážnosť ochorenia COVID-19 súvisí aj s génmi. Vedci zistili, kto je najviac ohrozený
Osoby, ktoré prepravujú svojich blízkych z alebo na medzinárodné letiská na území Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska, by sa najneskôr pri odchode zo Slovenska mali zaregistrovať na oficiálnej stránke Ministerstva zdravotníctva (MZ SR).
Pri kontrole sa musia preukázať vytlačeným potvrdením tejto registrácie a letenkou prepravovanej osoby alebo jej elektronickou kópiou. Cestu sú povinné vykonať výhradne cez územie členských štátov Európskej únie (EÚ).
Kde a čo si môžem nakúpiť?
Zatvorili sa všetky maloobchodné prevádzky a prevádzky služieb. Taktiež sa nedostanete ani do prevádzok, ktoré mohli byť doteraz otvorené za osobitných podmienok, teda divadlá, kaderníctva, autoškoly, umelé kúpaliská či fitness centrá.
Komplexný výskum o deťoch a COVID-19: Školy by sa mohli stať primárnym zdrojom prenosu
Medzi prevádzkami, ktoré majú výnimku, nájdete len tie, ktoré sú nevyhnuté pre uspokojenie životných potrieb. Hovoríme o lekárňach, drogériách, potravinách a obchodoch, kde si môžete zakúpiť napríklad vianočný stromček.
Menia sa tiež „hodiny pre seniorov“, a to konkrétne v dňoch 24. decembra a 31. decembra. Hodiny vyhradené pre ľudí nad 65 rokov sa skracujú, budú už len od 9:00 do 10:00.
Prevádzky verejného stravovania môžu vydávať pokrmy a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. Pre zákazníkov zároveň platí zákaz konzumovať jedlá a nápoje v interiérových a exteriérových častiach prevádzok.
COVID-19 nie je dostatočne preskúmaný. O to dôležitejšie je každé podozrenie na nežiaduce účinky liekov hlásiť
Naďalej sa uplatňujú podmienky dodržania protiepidemických opatrení pre otvorené prevádzky, pričom platí maximum jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Tu sa nezapočítavajú deti do desať rokov v sprievode dospelej osoby, pričom doteraz bola veková hranica 14 rokov.
Koho a kedy môžem cez Vianoce vidieť?
Vládny kabinet zdôraznil, že medzi ľuďmi majú byť vytvorené takzvané bubliny, ktoré majú vytvoriť členovia najviac dvoch domácností. Toto pravidlo je v súlade so zákazom všetkých hromadných podujatí, teda aj s menej ako šiestimi účastníkmi.
Naďalej platí zákaz návštev v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb (nie úplne, viac nižšie) s výnimkou návštev kňazov za účelom podávania sviatosti pomazania ťažko chorým a umierajúcim, ako aj návštev u ľudí, ktorým je poskytovaná paliatívna starostlivosť.
Ako prežiť šťastné a bezpečné Vianoce v lockdowne. Stačí dodržiavať päť základných pravidiel
Navštevovať svojich blízkych v zariadeniach sociálnych služieb možné bude, ale až po predložení negatívneho výsledku PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín alebo antigénového testu, ktorý nie je starší ako 24 hodín. Návštevu tiež musí schváliť vedenie zariadenia.
„Návštevy v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) sme počas sviatkov povolili, pretože mnohí klienti ZSS, pre ktorých sú tieto priestory domovom, sa so svojimi blízkymi nevideli pre vážnu epidemiologickú situáciu dlhý čas,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Prvá vakcína by mohla byť na Slovensku už o pár dní, prednosť dostanú zdravotníci i policajti
Mikas tiež dodal, že režim návštev v zdravotníckych zariadeniach ostáva nezmenený s možnosťou návštevy pacientov v terminálnom štádiu ochorenia. Situácia v nemocniciach je skutočne veľmi vážna a je nevyhnutné znížiť riziko prenosu na čo najmenšiu mieru.