Alternatíva k vakcíne proti COVID-19. Vedci testujú lacnejšie a pohodlnejšie, ale krátkodobejšie riešenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Myš
Vedci otestovali účinnosť diABZI u myší infikovaných koronavírusom. Foto: www.shutterstock.com

Zatiaľ, čo celý svet pracoval na vývoji vakcíny proti ochoreniu COVID-19, skupina amerických vedcov vytvárala nosový sprej, ktorý predstavuje alternatívne riešenie.

„V prvom rade to nie je vakcína. Nepovažujeme to za vakcínu. Nie je to ani také zložité ako vakcína,“ uviedol James Keating, generálny riaditeľ spoločnosti Sotira.

Cieľom vývoja nosového spreja nebolo nahradiť vakcínu, ale pomôcť ľuďom, ktorí z akýchkoľvek dôvodov očkovaní byť nemôžu či nechcú. Aby bola vakcinácia proti COVID-19 účinná, je potrebné dosiahnuť čo najväčší počet zaočkovaných ľudí, takzvanú imunitu „stáda“.

Miesto očkovania

Exsituje však vysoké percento ľudí, ktorí novú vakcínu odmietajú alebo im ju lekári neodporúčajú. „Toto je úplne odlišný prístup, ktorý osloví veľa ľudí, ktorým jednoducho nevyhovuje liečba očkovanou vakcínou,“ uviedol Keating pre televíznu stanicu ABC.

Liek nazývaný Keptide je nosový sprej, ktorý účinkuje tak, že bráni vírusu v naviazaní sa na bunky a vniknutí do nich. Štúdie vykonané na myšiach, bunkách primátov a ľudských pľúcnych bunkách boli zatiaľ všetky sľubné.

Keptide vykazuje 100-percentnú účinnosť bez negatívnych vedľajších účinkov. Nosový sprej však nepredstavuje dlhodobú ochranu, jeho účinky sú badateľné iba asi jeden deň, takže sa odporúča iba na krátkodobé použitie. Produkt ešte musia otestovať na ľuďoch.

Testy na ľuďoch

Spoločnosť Sotira v súčasnosti čaká na schválenie americkou Správou potravín a liečiv (FDA), aby mohli začať s klinickými testami u ľudí, čo by malo byť na jar budúceho roka.

Ak bude Keptide rovnako účinný a bezpečný u ľudí ako bol v laboratórnych testoch, liečba by mohla pomôcť zabrániť šíreniu COVID-19. V súvislosti s distribúciou a podávaním vakcín sa už totiž objavili logistické problémy.

Na rozdiel od vakcín by liečba nosovým sprejom bola lacná. Bonusom je tiež jednoduchá výroba, ako aj skladovanie, ktoré nevyžaduje chladné prostredie, čo by uľahčilo obavy z distribúcie.

Voľnopredajný liek

Keating tiež uviedol, že liek by sa mohol teoreticky predávať ako voľnopredajný alebo bežný liek v závislosti od výsledkov testov, schválenia FDA a regulačných rozhodnutí.

Podstatou nosového spreju sú prírodné látky, preto sú tvorcovia presvedčení, že bude výrobok bezpečný. Existuje menšia šanca na nežiaduce reakcie,“ uviedol Keating. Tá však existuje pri všetkých liekoch.

Keď v marci začali s výskumom nosového spreja, o novom koronavíruse mali ešte málo informácií. Ani nevedeli, aká je presná štruktúra vírusu. Použili preto príbuzný koronavírus, ktorý spôsobuje ťažký akútny respiračný syndróm (SARS).

Nielen proti COVID-19

V rámci predklinických testov sú podľa vedeckého riaditeľa Avika Roya ochranné účinky Keptide zjavné už 30 minút po aplikácii a trvajú 24 hodín. Roy tiež verí, že pri ľuďoch bude účinok ešte dlhší, ale to sa uvidí počas ďalej fázy testov.

Aj keď je Keptide stále ďaleko od toho, aby dorazil do lekární, spoločnosť Sotira je presvedčená, že použitá technológia by mohla fungovať aj proti iným typom koronavírusov.

„Tento prístup je akýmsi novým mechanizmom na riešenie tejto konkrétnej pandémie a možno aj tých, ktoré sa nastanú v budúcnosti,“ uviedol Gunnar Gottschalk, hlavný vedecký pracovník spoločnosti Sotira.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Avik RoyGunnar GottschalkJames Keating
Firmy a inštitúcie FDA Americká Správa potravín a liečivSotira