Ministerstvo zdravotníctva reaguje na dezinformácie. Súkromné nemocnice nedominujú vo finančnej podpore, tvrdí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lengvarský
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Reprofoto: www.facebook.com

Ministerstvo zdravotníctva SR nemôže a nedokáže robiť reformy, pokiaľ nepodporí všetky zložky ústavnej zdravotnej starostlivosti, teda aj menšie regionálne nemocnice. Rezort zdravotníctva tak reaguje tvrdenia, že týmto spôsobom finančne podporí iba súkromné spoločnosti Svet zdravia či Agel. Upozorňuje na to, že viaceré nemocnice, aj keď ich prevádzkujú súkromní poskytovatelia, patria štátu, vyšším územným celkom alebo neziskovým organizáciám.

Posúdil pripravenosť projektov

Pre Ministerstvo zdravotníctva SR je na prvom mieste pacient, ktorý potrebuje dostupnú regionálnu nemocnicu bez ohľadu na jej vlastníka alebo prevádzkovateľa,“ uviedol rezort v tlačovej správe. Tvrdí, že spoločnosti Svet zdravia a Agel nemajú dominantné postavenie.

Rezort posúdil stav pripravenosti projektov všetkých štátnych nemocníc, ktoré môžu čerpať prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR (POO). Následne sa schválila stavba novej univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy a v Martine so sumou 611 miliónov eur, ktorá predstavuje viac ako dve tretiny z celkových prostriedkov určených na výstavbu nemocníc.

Tieto jediné dva vhodné projekty v rámci POO boli pozastavené Marekom Krajčím a odblokoval ich až Vladimír Lengvarský,“ uviedlo ministerstvo.

Výzva pre projekty

Na základe rozhodnutia vlády sa stanovila metodika čerpania na sumu 265 miliónov eur. Základom metodiky bola analýza čerpania kapitálových prostriedkov v minulosti. Cieľom bolo, aby sa zdroje z POO použili v čo najväčšej miere na vyrovnanie investičných rozdielov.

Rezort zdravotníctva na základe tejto metodiky pripravil ako prvú Výzvu pre projekty nemocníc nad 5 miliónov eur. Na túto výzvu je určených celkovo 212 miliónov eur z POO. Výzva reflektuje dopyt žiadateľov, a ministerstvo nevie a nemá možnosť ovplyvniť, kto sa do nej rozhodne prihlásiť.

Na dopytovú výzvu budú reagovať predovšetkým nemocnice, ktoré majú jednoznačný investičný zámer, systematicky na ňom pracovali a už počas zberu dát deklarovali pripravenosť. Do výzvy sa môžu prihlásiť všetky nemocnice.

Na základe neustálych invektív a útokov na rezort ministerstvo detailne analyzovalo požiadavky súkromných nemocníc, ktoré môžu v prípade splnenia všetkých kritérií z tejto výzvy čerpať asi 150 mil. eur, čo predstavuje približne 17 % prostriedkov komponentu 11 z POO,“ tvrdí ministerstvo.

Sumu si rozdelia

Štátne a verejné nemocnice si rozdelia sumu 720 miliónov eur a nemocnice, ktoré prevádzkuje súkromný poskytovateľ, odhadom maximálne 150 miliónov eur. Súkromní prevádzkovatelia podľa ministerstva tiež verejne deklarovali, že všetok majetok získaný z POO sa prepíše na zriaďovateľa, čiže v ich prípade na VÚC. Im teda nezostane žiaden majetok, všetko skončí vo verejnom vlastníctve.

Pripravenosť štátnych nemocníc na čerpanie prostriedkov z POO bola podľa ministerstva zdravotníctva alarmujúca. Súčasné vedenie rezortu nedostalo žiadne pripravené projekty, dokonca aj projekty Rázsoch a martinskej nemocnice boli pozastavené.

Súčasné vedenie ministerstva dokonca zistilo, že rezortu pre projekt martinskej nemocnice poskytol financie zo Slovenský investičný holding, tie boli predchádzajúcim vedením rezortu utajené, nemocnici neboli poskytnuté a museli sa vrátiť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie AGELMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSvet zdravia