9 spôsobov, ako sa cez noc zbaviť bolesti zubov. Kedy už naozaj treba ísť k zubárovi?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zubný kaz, bolesť zubov, zuby
Okrem liekov, studeného obkladu alebo klinčekov existujú aj ďalšie metódy, ktoré dokážu ľuďom pomôcť uľaviť si od bolesti zubov. www.thinkstockphotos.com

Každý, koho už niekedy boleli zuby vie, že to je jedna z najhorších bolestí, aké človek môže zažiť. Často sa objaví najmä v noci, nakoľko keď človek leží, krv mu prúdi do hlavy, čo zvyšuje tlak.

Bolesť zubov sa počas noci zdá ešte väčšia, lebo neexistuje nič, čo by človeka od bolesti „odviedlo“ a vedel by sa rozptýliť. Dôvodov, pre ktoré môžu zuby bolieť, je pritom veľmi veľa.

Okrem liekov, studeného obkladu alebo klinčekov však existujú aj ďalšie účinné metódy, ktoré dokážu ľuďom pomôcť dosiahnuť úľavu a zaspať. Toto je deväť domácich receptov na nočnú bolesť zubov.

Lieky na orálnu bolesť

Užívanie voľnopredajných liekov proti bolesti s účinnými látkami paracetamol alebo ibuprofén predstavuje rýchly a jednoduchý spôsob, ako sa silnej bolesti zbaviť alebo ju aspoň výrazne potlačiť.

Dôležité je však vždy dodržiavať odporúčané dávkovanie a v prípade, že lieky nezaberajú okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Nevýhodou liekov na bolesť je obmedzené trvanie, väčšinou štyri hodiny, čo človeku nezaručí celonočný spánok.

Studený obklad

Studený obklad sa používa na zmiernenie bolesti, a to nielen pri dentálnych problémoch. Jeho aplikácia na 15 až 20 minút každých pár hodín počas večera na postihnutú stranu tváre a čeľuste, pomôže zúžiť krvné cievy, čo zmenší bolesti.

Prevýšenie

Ak sa krv hromadí v hlave, môže to spôsobiť viac bolesti a zápal. Niektorým ľuďom teda pri bolavých zuboch pomáha, ak si pomocou vankúša alebo dvoch podložia pri spánku hlavu. Malo by sa im uľaviť aspoň tak, aby zaspali.

Spánok
Podložiť si hlavu vankúšom môže pomôcť zmierniť bolesť zubov. Foto: Thinkstock

Liečivé mastičky

Niektoré liečivé mastičky dokážu doslova zázraky. Ich účinok však narozdiel od liekov s paracetamolom či ibuprofénom spočíva v tom, že oblasť bolesti znecitlivie.

Ide najmä o gély a mastičky, ktoré obsahujú zložku benzokaín. Toto anestetikum ale nie je vhodné pre malé deti. Nasledujúca metóda síce pre deti vhodná je, no jej aplikácia bude pre rodičov zrejme náročná.

Slaná voda

Alergici dobre poznajú pozitívne účinky slanej vody pri preplachovaní dutín. Toto antibakteriálne činidlo však pomáha aj pri bolestiach zubov, nakoľko znižuje zápal, čo pomáha chrániť poškodené zuby pred infekciou.

Oplachovanie slanou vodou môže tiež pomôcť odstrániť všetky čiastočky jedla alebo zvyšky zaseknuté v zuboch alebo ďasnách.

Peroxid vodíka

Paradentóza je závažná infekcia ďasien, ktorá sa zvyčajne objaví v dôsledku nesprávnej ústnej hygieny. Môže spôsobiť problémy, ako sú bolestivosť, krvácanie z ďasien či uvoľňovanie zubov v jamkách.

Štúdia z roku 2016 dokázala, že vyplachovanie ústnou vodou s obsahom peroxidu vodíka pomáha znižovať výskyt zubného povlaku a potláča prejavy paradentózy. Táto metóda sa však neodporúča pri deťoch, nakoľko hrozí riziko prehltnutia.

Mätový čaj

Mätový čaj alebo cmúľanie vrecúšok čaju s mätou piepornou môže takisto pomôcť dočasne zmierniť bolesť zubov. Táto bylina s drevnatou stonkou totiž obsahuje antibakteriálne a antioxidačné zlúčeniny.

Mentol, aktívna zložka mäty piepornej, môže mať tiež mierne znecitlivujúci účinok na citlivé oblasti.

Klinčeky

Eugenol, ktorý je jednou z hlavných zložiek klinčekového oleja, môže takisto potláčať bolesť zubov. Pôsobí ako analgetikum, takže znecitlivuje podráždenú oblasť.

Výsledky klinickej štúdie z roku 2015 naznačujú, že ľudia, ktorí po vytrhnutí zuba aplikovali eugenol na ďasná, cítili počas hojenia menšiu bolesť a mali menší zápal.

Klinčeky sa pritom dajú aplikovať dvoma spôsobmi. Z rozmočených klinčekov sa dá pripraviť pasta, ktorú si treba naniesť priamo na boľavý zub, prípadne ju vložiť do prázdneho čajového vrecka a dať si ju do úst.

Priamo klinček sa dá žuvať alebo cmúľať, táto metóda sa však tiež neodporúča deťom, ktoré môžu klinčeky prehltnúť, čo môže byť bolestivé z iného hľadiska.

Cesnak

Už v období 1. svetovej vojny sa používala šťava z cesnaku ako dezinfekčný prostriedok na rany. Dá sa použiť aj na zmiernenie bolesti zubov. Jeho hlavná zložka, aminokyselina alicín, má silný antibakteriálny účinok.

Cesnak, zelenina
Cesnak je dobrý nielen do kuchyne. Foto: weightlosstips.co.uk

Cesnak tak môže pomôcť zabiť baktérie v ústnej dutine, ktoré vedú k bolestiam zubov. Obyčajné žuvanie strúčika alebo len jeho prítomnosť v mieste bolesti zmierni bolesť. Aj keď je pravda, že silná chuť cesnaku nie je pre každého.

Príčiny

Veľmi častou príčinou bolesti zubov je zubný kaz. Ak sa nelieči, zničí zub a usmrtí nervy v jeho vnútri. Kyseliny a baktérie jednoducho prerazia sklovinu a „zožerú“ jemné tkanivá vo vnútri zuba, čím sa odhalí nerv.

Bolesti však môžu spôsobiť aj infekcie sínusov, zubné abscesy či iné ochorenia ďasien. Často ide o stratu zubnej plomby, rastúci zub múdrosti či jedlo uviaznuté v medzizubných priestoroch. Dôvodom môže byť aj trauma čeľuste či mimovoľné škrípanie zubov.

Kedy navštíviť zubára

Každý, koho jednu alebo dve noci po sebe bolia zuby bez zjavnej príčiny, by mal čo najskôr navštíviť zubára. Všetky domáce metódy „liečby“ slúžia iba na dočasnú úľavu. Ignorovanie zubného kazu môže viesť k vážnym problémom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať