Pôrodné asistentky si v piatok 5. mája pripomínajú svoj deň. Už od štvrtka sa pri tejto príležitosti stretli vo Zvolene na druhej vedeckej konferencii s názvom „Matka a dieťa v centre záujmu pôrodných asistentiek.“ Informovala o tom Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.
Ako sa pôrodné asistentky na konferencii zhodli, sú pripravené poskytovať rodičkám kvalitnú zdravotnú starostlivosť pred aj po pôrode, ako to ženy v dnešnej dobe požadujú. Majú však podmienku, aby mali mamičky túto starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia tak, ako je to bežné v zahraničí.
Podľa prezidentky SKSaPA Ivety Lazorovej, na Slovensku v posledných rokoch stúpa záujem tehotných žien a žien po pôrode o poskytovanie zdravotnej starostlivosti pôrodnou asistentkou v domácom prostredí.
„Vo svojej činnosti sú však asistentky obmedzované, keďže zdravotné poisťovne s výnimkou ZP UNION s nimi neuzatvárajú zmluvy. Pritom pôrodné asistentky vedia byť nápomocné nielen počas tehotenstva, pri samotnom pôrode v zdravotníckom zariadení, ale vedia zabezpečiť aj starostlivosť o ženu a novorodenca po prepustení z nemocnice,“ upozornila Lazorová.
Treba zmeniť systém
Podľa nej je potrebné zmeniť zle nastavený systém starostlivosti o ženu a novorodencov, ktorý je z minulosti založený na filozofii, že tehotenstvo je choroba. Popri lekárskej starostlivosti je potrebné podporovať pôrodné asistentky, ako aj rozvoj materských kompetencií.
Ako ďalej prezidentka SK SaPA povedala, pôrodné asistentky pri svojich návštevách tehotných žien a žien po pôrode vedia rozpoznať príznaky patologických stavov a odporučiť včas návštevu lekára v ambulancii.
Poskytujú ženám informácie, ako zvládať situácie súvisiace s náročným obdobím tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, ich činnosť je teda zároveň preventívna. Pomáhajú žene predísť, ale aj prekonať psychicky veľmi náročnú situáciu, akou je napríklad potrat alebo predčasný pôrod.
Žiadajú autonómnosť povolania
V súčasnosti pôrodné asistentky vykonávajú svoje povolanie iba v nemocniciach a v ambulanciách gynekológov, kde je obmedzená ich samostatnosť v rozhodovaní a uplatňovaní kompetencií na základe ich odborných vedomostí, čo má za následok pokles záujmu o štúdium povolania pôrodnej asistentky.
„Je nesporné, že ku kľúčovým dôvodom, ktoré tento jav spôsobujú, patrí nízka autonómia profesie, vysoká psychická a fyzická záťaž pri výkone povolania, postavenie v spoločnosti medzi laickou ale aj odbornou verejnosťou. Ženy mnohokrát ani nevedia, že sa o nich stará pôrodná asistentka a nie sestra,“ skonštatovala viceprezidentka SK SaPA pre pôrodné asistentky Adriana Nemčoková.
Toto povolanie by sa podľa nej dalo spopularizovať medzi mladými jednoduchou úpravou legislatívy, keby sa pôrodná asistentka stala samostatným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Nechcú byť len „upratovačkami“
Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pôrodnú asistenciu Elena Drapáčová poukazuje na to, že pôrodníctvo sa neustále vyvíja a to, čo sa považovalo v minulosti za správne, nemusí byť pravdou dnes.
„Nemôžeme dovoliť, aby pôrodná asistentka bola len „upratovačka“ okolo pôrodu či vykonávateľka príkazov pôrodníka, s ktorými nie vždy súhlasí,“ uviedla hlavná odborníčka MZ SR pre pôrodnú asistenciu Elena Drapáčová.
Pôrodné asistentky podľa nej vedia pracovať samostatne. Majú svoje kompetencie, ktoré sú schopné vykonávať v praxi a tak pomáhať a viesť ženy v predpôrodnom období, počas pôrodu a v popôrodnom období. Vedia poskytnúť adekvátnu starostlivosť o matku a dieťa v nemocničnom i domácom prostredí.
„Je mnoho prekážok na ceste k samostatnej práci pôrodnej asistentky, ktoré sa snažíme prekonávať,“ dodala Drapáčová.
Ako upozornila, problémom je aj samotný nedostatok pôrodných asistentiek. Za nezáujmom o toto povolanie (poslanie) nevidí len finančné ohodnotenie.
„Mladé pôrodné asistentky, ale aj mladí ľudia rozhodujúci sa pre budúce povolanie vidia, že to, čo môžu a chcú robiť, na čo sa pripravujú štúdiom, je v realite takmer nemožné,“ uzavrela.
Výhodné by to bolo aj pre štát
V minulosti pôrodné asistentky pracovali v teréne a starali sa o ženy počas tehotenstva i v šestonedelí. Svoju prax vykonávali vždy v spolupráci s gynekologickou a pediatrickou ambulanciou.
Ako ďalej Nemčoková povedala, mnohokrát sú mamičky neisté, potrebujú niekoho, kto by im poradil s ich problémom. Pôrodné asistentky sú erudované a skúsené, v rámci starostlivosti sa môžu venovať životospráve, odpovedať na otázky týkajúce sa vývoju plodu, priebehu tehotenstva, ako sa stravovať v tehotenstve či počas dojčenia.
Významná oblasť, ktorej je potrebné venovať náležitú pozornosť, je príprava na pôrod. „Pomohlo by, keby poskytovanie zdravotnej starostlivosti pôrodnou asistentkou, bolo uhrádzané v priebehu tehotenstva a šestonedelia z verejného zdravotného poistenia v plnom rozsahu,“ dodala Nemčoková.
Je presvedčená, že pre štát by bolo oveľa efektívnejšie a ekonomicky výhodnejšie, ak by starostlivosť v tehotenstve, počas pôrodu a v šestonedelí mohla pri fyziologických stavoch poskytovať práve pôrodná asistentka rovnako, ako je to v zahraničí.
Práva žien sa porušujú
Z prieskumu občianskych združení Občan, demokracia a zodpovednosť a Ženské kruhy vyplynulo, že ľudské práva žien sú pri pôrodoch porušované.
„Výsledky naznačujú, že porušenia sú systémovej povahy,“ povedala predsedníčka OZ Ženské kruhy Zuzana Krišková. Starostlivosť jedna pôrodná asistentka na jednu ženu počas pôrodu je podľa nej efektívna a prináša zlepšenie zdravotných výsledkov pre ženu aj novorodenca.
„Práva pôrodných asistentiek v nemocniciach sú často o byrokracii a asistencii lekárom a nezostáva im priestor na ich meritórnu prácu – asistenciu žene,“ upozornila.
Prezidentku komory Ivetu Lazorovú mrzí, že nespokojné ženy so súčasným systémom radšej chodia rodiť do blízkeho pohraničia do susedných českých, alebo rakúskych pôrodníc.
„Vyriešiť sa to nedá zo dňa na deň, ale určite je potrebné dostať pôrodné asistentky k ženám už počas tehotenstva. Je potrebné podporovať kompetencie pôrodných asistentiek pri asistencii ženám pri normálnom pôrode a v popôrodnom období v starostlivosti o ženu a jej dieťatko doma,“ skonštatovala Lazorová.
Ako dodala, pôrodným asistentkám v žiadnom prípade nejde o to, aby nahradili gynekológov či pediatrov, chcú sa len starať o ženy a ich bábätká v domácnostiach tak, ako to rodičky žiadajú.