3. marec: Svetový deň počutia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nedoslýchavosť
Foto: Thinkstock

Ústrednou témou tohtoročnej kampane je Riešenie porúch sluchu: investícia pre kvalitný život, pričom kladie dôraz na ekonomické dôsledky straty sluchu

Piatok 3. marca je Svetový deň počutia, známy tiež ako Medzinárodný deň starostlivosti o sluch, ktorý sa koná pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Ústrednou témou Svetového dňa počutia 2017 je Riešenie porúch sluchu: investícia pre kvalitný život, pričom kladie dôraz na ekonomické dôsledky straty sluchu.

Ako na tlačovej konferencii uviedol Milan Profant, prednosta Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (LFUK) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), na svete žije približne 360 miliónov ľudí so zhoršeným sluchom, pričom až polovici týchto porúch sa dá predchádzať.

Dôležitá je včasná diagnostika

Podľa WHO dosahujú finančné náklady spojené s neliečením straty sluchu až 712 miliárd eur ročne. Včasná intervencia a diagnostika sú kľúčové predovšetkým v ranom detstve.

„Vhodný čas kedy začať s rehabilitáciou porúch sluchu je v šiestich mesiacoch veku dieťaťa, teda v časovom okne vývoja reči. Vtedy vieme docieliť optimálny efekt prístrojov na zlepšenie sluchu,“ povedal Profant.

Ako dodal, hlavnými stratégiami, ako zmierniť stratu sluchu a jej následky, sú prevencia, skríning, rehabilitácia prostredníctvom naslúchacích prístrojov ako aj vzdelávanie v oblasti posunkovej reči.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať