BRATISLAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) – Udelenie štatútu významnej investície na developerské projekty v hlavnom meste SR Bratislave je proces medzi vládou a investormi.
Na brífingu v Primaciálnom paláci tak primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal reagoval na stiahnutie žiadostí o udelenie štatútu významnej investície developerov J&T Real Estate a HB Reavis. Primátor sa však jednoznačne nevyjadril, či so štatútom súhlasí, alebo nesúhlasí.
„Takto nestojí otázka, pretože je to rozhodovanie vlády a nie mesta,“ povedal s tým, že stiahnutie žiadostí je príležitosť na to, aby sa začalo hovoriť o tom, ako zákon o významných investíciách vylepšiť. „Hlavné mesto SR Bratislava víta rozvoj na svojom území, pretože pre nedostatok financií nemá možnosť si ich projektovať,“ spomenul. Investori J&T Real Estate a HB Reavis stiahli svoju žiadosť o udelenie štatútu významnej investície v Bratislave. Nebude teda o tom rokovať ani vláda. Informoval o tom podpredseda vlády Peter Pellegrini.
Projekty sa nedajú zakryť verejným záujmom
Primátor Nesrovnal v lete na mestskom zastupiteľstve hovoril, že posudzovanie významných investícií samosprávami nie je zákonom upravené. Rozhoduje o tom vláda a je na nej, koho stanovisko si vyžiada. V tomto prípade si vláda vyžiadala stanovisko mestských častí a hlavného mesta. Primátor spomenul, že posudzovanie žiadostí nie je v kompetencií žiadnych zastupiteľstiev. Podľa zákona majú na to právo starosta i primátor. Bratislavskí mestskí poslanci totiž nesúhlasili s tým, aby primátor vydal súhlas na udelenie štatútu významnej investície pre oboch developerov. Bratislavské mestské časti Staré Mesto a Petržalka s udelením štatútu nesúhlasili.
Aktualizované: O miliardových investíciách pre Bratislavu rokovať nebudú, J&T Real Estate a HB Reavis stiahli žiadosť
Podpredseda vlády SR Peter Pellegrini na brífingu spomenul, že svoj názor na bratislavské projekty bez argumentov investorov prezentovali mestskí poslanci Ján Budaj, Gábor Grendel a Ondrej Dostál. Podľa neho je to prehra pre tých, ktorí majú robiť na rozvoji mesta. Poslanec NR SR i bratislavský mestský poslanec Ján Budaj na brífingu v NR SR na to reagoval, že Pellegrini nevystupoval nezaujato ale ako obhajca developerov.
Podľa Budaja projekty sú komerčné a nedajú sa zakryť verejným záujmom. Ako pripomenul, na Slovensku sa dočkáme ešte horšieho zákona, ktorý bude podľa neho developerom šitý na mieru. Poslanec NR SR i bratislavský mestský poslanec Gábor Grendel zhrnul, že vyjadrenia Pellegriniho boli „pele-mele.“ Ako vyhlásil, keď je podpredseda vlády taký frajer, mal by vybaviť investície do tých regiónov, kde ich potrebujú. Grendel tiež poznamenal, že štatút významnej investície nechce nikto okrem Pellegriniho, J&T Real Estate a HB Reavis. Poslanec svoje vyhlásenie ukončil tým, že pri udeľovaní štatútu významnej investície sa vyžaduje aj spoluprácu samospráv.
Investícia za približne miliardu eur
V rámci projektu Spojená Bratislava chce spoločnosť J&T Real Estate na vlastné náklady, čo je 60 miliónov eur, vybudovať električkové trate v celkovej dĺžke 4,2 kilometra. Okrem električky sú súčasťou projektu aj polyfunkčný komplex nákupného centra na staromestskom brehu Dunaja na Pribinovej ulici i vybudovanie štvrte Nové Lido na petržalskej strane Dunaja. Súčasťou projektu majú byť aj byty a kancelárske priestory, rozvoj mestských nábreží so zeleňou i plochami pre šport. Spoločnosť tvrdí, že všetky projekty dosahujú parametre významnej investície.
Spoločnosť HB Reavis žiadala štát o vydanie osvedčenia o významnej investícii pre projekty v Bratislave. Medzi investície patria projekty v zóne Nivy i v Petržalke, nová autobusová stanica i plánovaná lanovka cez Dunaj. Celková investícia je približne jedna miliarda eur. Výhodou štatútu môže byť rýchlejšia administratíva pri budovaní týchto projektov. Spoločnosť vo svojom stanovisku uvádza, že v prípade, že nebude žiadosť o významnú investíciu schválená, Bratislava, ale najmä Petržalka, príde o rozsiahle rozvojové projekty, investície, nové pracovné pozície a posilnenú infraštruktúru. „Zo strany HB Reavis ide o súkromnú investíciu vo výške viac ako 60 miliónov eur do verejnej infraštruktúry,“ pripomína HB Reavis.