VATIKÁN 25. novembra (WEBNOVINY) – Pápež František počas utorňajšieho vystúpenia v Európskom parlamente (EP) odkázal európskym lídrom, aby urobili viac na pomoc tisícom migrantov riskujúcim svoje životy v snahe dostať sa na kontinent a zabránili tak premene Stredozemného mora na „obrovský cintorín“.
Vyzval ich zároveň na vytváranie pracovných miest a varoval pred byrokraciou ničiacou európske ideály. Pápež pochádzajúci z Argentíny po minuloročnom nástupe do čela cirkvi urobil jedným z hlavných predmetov svojho pontifikátu práve obranu migrantov a robotníkov, pričom napadol svetový ekonomický systém a za cieľ svojej prvej cesty si vybral taliansky ostrov Lampedusa, kde končia mnohí utečenci z Afriky a Blízkeho východu. Jeho prvý príhovor v štrasburskom sídle EP obsahoval aj výzvu, aby sa Európa „neodvíjala od ekonomiky, ale od posvätnosti človeka“.
Na otázku migrácie musí byť jednotná odozva
„Nadišiel čas presadzovať politiku, ktorá vytvára zamestnanosť, ale všetkému nadradená je potreba vrátiť práci dôstojnosť zaistením náležitých pracovných podmienok,“ povedal pápež pred europoslancami v druhý deň ich plenárneho zasadnutia. „Na otázku migrácie musí byť jednotná odozva. Nemôžeme dovoliť, aby sa zo Stredomoria stal obrovský cintorín,“ vyjadril sa v inej časti príhovoru, ktorý odznel iba niekoľko dní po záchrane ďalších 600 migrantov medzi Sicíliou a severnou Afrikou. „Člny pristávajúce denne pri brehoch Európy sú plné mužov a žien, ktorí potrebujú prijatie a podporu.“
Migranti pochádzajúci predovšetkým zo severnej Afriky, ale aj z konfliktom zmietanej Sýrie sa vo veľkých počtoch snažia dostať do Európy na primitívnych člnoch, mnoho z nich však niekoľkodňovú plavbu neprežije. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) od začiatku roka zaznamenala v Stredozemnom mori okolo 3200 takýchto prípadov. Taliansko dlhodobo vyzýva ostatných členov EÚ, aby mu pri zachraňovaní migrantov výraznejšie pomáhali.
Vyziabnutej Európe treba dodať energiu
František pred europoslancami hovoril aj potrebe dodať energiu „akosi obstarožnej a vyziabnutej“ Európe, pričom ju prirovnal k starej matke, ktorá viac nie je plodná a plná života. „Výsledkom je to, že ohromné idey, ktoré kedysi inšpirovali Európu, zdá sa stratili svoju príťažlivosť a nahradili ich len byrokratické formality jej inštitúcií.“
Pápežova návšteva Štrasburgu je druhou v rámci Európy po septembrovom pobyte v Albánsku. Kritici však poukazujú na fakt, že predseda EP Martin Schulz pozval náboženského lídra do sekulárneho orgánu. Posledná návšteva pápeža v Štrasburgu sa uskutočnila v roku 1988, keď vtedajšieho pontifika Jána Pavla II. privítali na zasadnutí Rady Európy pri príležitosti 40. výročia jej vzniku.