BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Malé a stredné podniky trápi najmä výška daní. Až 74 % z nich považuje daňové zaťaženie za neprijateľné. Vyplýva to z prieskumu Americkej obchodnej komory na Slovensku (AmCham), ktorého sa zúčastnilo 137 firiem. Z toho 21 % opýtaných firiem vôbec nesúhlasí s adekvátnosťou daňového zaťaženia v porovnaní s minulými obdobiami.
„Daňové zaťaženie firiem na Slovensku vnímalo v roku 2010 ako optimálne 68 %. V roku 2013 len 26 %,“ informoval v utorok na tlačovej besede zástupca spoločnosti Deloitte Slovakia Patrik Ferko. Negatívny posun zdôvodnil zvýšením sadzby korporátnej dane z 19 % na 23 %, zvýšením dane z pridanej hodnoty, či zavedením zdravotných odvodov z dividend.
Najhoršia je neúnosná byrokracia a korupcia
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že podľa väčšiny respondentov je proces registrácie podnikov efektívny a náklady na registráciu vnímajú ako únosné.
Veľkým problémom však zostávajú ďalšie byrokratické požiadavky. Až 83 % podnikov ich považuje za neprimerané. Ako najčastejší problém opýtaní uvádzajú vypĺňanie štatistík a duplicitných dokumentov pre rôzne orgány.
Takmer 67 % respondentov prieskumu sa stretlo s problémom korupcie. Pretrvávajúcim problémom je podľa zistení aj rýchlosť vybavenia stavebného povolenia a výška poplatkov za stavebné povolenie. Tento proces je pre 88 % podnikov zbytočne zdĺhavý a komplikovaný.
Tŕňom v oku je slovenské súdníctvo
Podľa vyjadrení väčšiny respondentov musí prejsť výraznými zmenami legislatíva a súdnictvo na Slovensku. Stále pretrváva názor, že slovenský právny systém nepodporuje spravodlivé riešenie obchodných sporov.
Americká obchodná komora na Slovensku má za úlohu aktívne prispievať k rozvoju podnikateľského prostredia a k zlepšovaniu ekonomických podmienok na Slovensku.
Prieskum AmCham slúži na identifikáciu hlavných problémov, ktoré komplikujú podnikanie. Prvýkrát ho uskutočnila komora v roku 2010 a výsledky rozdelila na tri oblasti, administratívne zaťaženie a korupcia, legislatíva a súdnictvo, finančné otázky a zamestnanosť.