Na pôde Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v pondelok pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá je spojená aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.
Ako svedka na súd predvolali vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petra Juhása, ktorý vyšetroval vraždu novinára. Mimo iného Juhás opísal, ako sa dostal k mobilným telefónom obžalovaného Mariana Kočnera. V telefónoch bola objavená komunikácia v aplikácii Threema, ktorá slúžila ako dôkaz vo viacerých trestných veciach.
Utajený svedok číslo 1
Juhás povedal, že 5. októbra 2018 vypočúval utajeného svedka číslo 1, teda bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Tótha. „Z tohoto výsluchu vyplynula potreba zaistenia ďalších relevantných stop,“ povedal Juhás.
V kauze Kuciak sa opätovne čítala Threema. Jeden naozaj vypadol, písala Zsuzsová Kočnerovi deň po vražde
O dva dni podľa neho Tóth na pobočku NAKA v Nitre priviezol auto, v ktorom boli okrem iných dôkazov aj dva mobilné telefóny. „Tieto sme zaistili vo vypnutom stave,“ uviedol Juhás s tým, že Tóth im následne poskytol prístupové kódy.
Mali vynechať niektoré mená
Telefóny podľa Juhása odovzdali na analýzu odborníkom z organizácie Europol, ktorí predbežné výsledky skúmania poskytli slovenskému vyšetrovaciemu tímu.
Na základe získaného obsahu telefónov podľa neho začali policajti zisťovať podozrenia na protiprávnu činnosť rôznych, aj politicky exponovaných osôb. Zistili napríklad, že Kočner komunikoval mimo iného s osobami z policajného prostredia, súdov aj prokuratúry.
Vtedajšie vedenie NAKA pritom podľa Juhása chcelo, aby z vypracovaných analýz boli vynechané niektoré mená. Takisto vtedajší generálny prokurátor Jaromír Čižnár a jeho námestník Peter Šufliarsky podľa Juhása chceli, aby boli telefóny vedené ako stopy v utajovanom režime. „S odôvodnením, že sú tam citlivé informácie,“ povedal.
Pojednávanie v kauze vraždy novinára Kuciaka bude pokračovať v utorok 24. januára.