Podľa nového karanténneho opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, ktorý je výsledkom rokovania ústredného krízového štábu, sa budú musieť od 1. mája pendleri preukázať negatívnym testom RT-PCR na ochorenie COVID-19, nie starším ako 30 dní.
Krízový štáb pod taktovkou premiéra Matoviča a hlavného hygienika Jána Mikasa tak od ľudí, ktorí denno-denne dochádzajú do práce, vynucujú test, ktorý v súčasnosti stojí zhruba 70 € a dá sa zrealizovať len v súkromných labákoch.
Biznis pre labáky
V priebehu čosi vyše týždňa by to znamenalo testovanie tisícok ľudí. Len v maďarskom pohraničí žije podľa našich informácií zhruba 6000 Slovákov, v rakúskom sa ich počet pohybuje na úrovni 10-tisíc.
Niektoré odhady dokonca hovoria o 30-tisíc Slovákoch, žijúcich v pohraničných obciach v okolí Bratislavy.
Ak by chceli mať test všetci, laboratóriá si prídu na svoje. Pri skromnejšom odhade počtu pendlerov sa môžu tešiť na mesačné tržby presahujúce milión eur.
Pre 3-4 člennú rodinu to znamená mesačne zaplatiť 210-280 eur, čo v súčasnej neistej situácii nie je práve málo.
Bezpečné regióny
Prečo sa premiér s hygienikom rozhodli voči pendlerom pritvrdiť, nie je jasné. Napríklad v celej oblasti Bruck An der Leitha, ktorej súčasťou je aj obľúbené mestečko Hainburg, je len 73 potvrdených prípadov a žiadne úmrtie.
Všetky rakúske prihraničné okresy (Bruck an der Leitha, Neusiedl am See a Gänserndorf) majú len 204 infikovaných osôb.
V Rábsko-mošonsko-šopronskej župe, ktorá susedí so Slovenskom z maďarskej strany, je len 37 potvrdených prípadov.
Pendleri sa v ostatnom čase stávajú absolútne v rozpore s princípmi Európskej únie často terčom šikanovania. Bratislava ich napríklad hodila cez palubu, keď zrušila autobusovú linku 901 do Hainburgu a pustila na ňu súkromného prepravcu, s ktorým museli slovenskí obyvatelia rakúskych obcí zviesť tvrdý boj o ceny lístkov aj hustejší grafikon.
Podobný osud vraj Bratislava chystá aj pre linku 801 do maďarskej Rajky.
Bratislavská MHD posúva linku 901 do Hainburgu súkromnému prepravcovi, doplatia na to cestujúci
Od vypuknutia koronakrízy sú pendleri neustále vystavení obavám, či sa budú môcť pohybovať z domu do práce a čelia prekážkam najmä zo strany maďarských úradov. A k nim sa teraz výraznou mierou pridáva aj ich materská krajina.
Neexistujúci problém
V každom prípade by bolo aspoň elementárne slušné, aby dostali solídny čas na splnenie nariadenia, keď už nikto nepovažuje za nutné s nimi o tom vopred diskutovať.
Ale na druhej strane, toto obmedzenie je pochopiteľné.
Matovič vďaka nemu celkom určite dokáže zvládnuť neexistujúcu hrozbu, na rozdiel od tých skutočných. Klienti domovov sociálnych služieb a ich ošetrovatelia by o tom vedeli veľa rozprávať.