BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Ani polovica monitorovaných vôd určených na kúpanie na Slovensku nespĺňala v letnej sezóne 2015 požiadavky výbornej kvality, skoro 82 percent preverených lokalít na kúpanie bolo vyhovujúcich a len jedna lokalita bola úplne nevyhovujúca.
Vyplýva to z Výročnej správy o kvalite vôd určených na kúpanie v krajinách EÚ, vo Švajčiarsku a Albánsku, ktorú zverejnila Európska environmentálna agentúra spolu s Európskou komisiou. Na Slovensku preverili 33 lokalít v období od 1. júna do 15. septembra 2015, pričom celkovo odobrali 187 vzoriek vody. V rámci EÚ sa Slovensko umiestnilo na predposlednom mieste v kvalite vody, horšie dopadlo Rumunsko a mimo EÚ Albánsko.
Slovenský Úrad verejného zdravia vo svojej vlastnej správe za rok 2015 konštatuje, že k zhoršeniu triedy kvality z výbornej kvality na dobrú došlo na piatich lokalitách – Slnečné jazerá, Veľká Domaša, strediská Dobrá pláž, Poľany a Valkov. Na Kunovskej priehrade došlo taktiež k zhoršeniu kvality z dostatočnej kvality na nedostatočnú, avšak pred ukončením sezóny sa priehrada začala vypúšťať za účelom čistenia priehrady a zlepšenia kvality vody na kúpanie. V lokalite Ivanka pri Dunaji a Vajnorské jazero sa zlepšila kvalita z dobrej na výbornú.
Premnoženie cyanobaktérií zaregistrovali na všetkých strediskách Zemplínskej šíravy – Hôrka, Kamenec, Paľkov a Medvedia hora, na Vinianskom jazere a jazere Gazarka.
Výročná správa o kvalite vôd určených na kúpanie v krajinách EÚ preverila vyše 21 000 pobrežných i vnútrozemských lokalitách na kúpanie v EÚ, vo Švajčiarsku a v Albánsku, pri ktorých sa zisťovalo, či sú kontaminované fekáliami z kanalizácie alebo chovu hospodárskych zvierat. Zatiaľ čo 96 percent lokalít na kúpanie spĺňalo minimálne požiadavky, vyše 84 percent spĺňalo prísnejšie požiadavky na úrovni hodnotenia „výborné“. V roku 1991 pritom spĺňalo najvyššie normy len 56 percent lokalít na kúpanie. Na celom území Európy malo v roku 2015 nevyhovujúcu kvalitu len 385 lokalít na kúpanie. Kontaminácia fekáliami predstavuje pritom najväčší problém pre verejné zdravie, hlavným zdrojom znečistenia je kanalizácia a odtok vody z poľnohospodárskych podnikov a ornej pôdy.