Dáta z prieskum Eurostatu pripísali Slovensku v implementácii ERP systémov štvrtú najhoršiu priečku spomedzi všetkých krajín európskej dvadsaťsedmičky.
Často ide o systémy typu ERP (Enterprise Resource Planning), ktoré môžu podporovať všetky kľúčové činnosti a procesy, vrátane výroby, skladového hospodárstva, plánovania, nákupu, (online) predaja, riadenia financií, personalistiky alebo napríklad daňovej agendy.
Pod priemerom EÚ
Úspech projektu vyžaduje voľbu správneho dodávateľa a širokú spoluprácu počas implementácie nového systému na strane firmy. Ani potom ale práca nekončí – ERP potrebuje koncepčný rozvoj a neustále prispôsobovanie aktuálnym požiadavkám firmy aj trhu, na ktorom pôsobí.
Digitalizácia slovenského hospodárstva významne prispieva k rastu pridanej hodnoty
„Nasadiť ERP systém a potom sa oň nestarať? To je ako kúpiť auto a nechať ho stáť v garáži,“ hovorí Roman Vinš, riaditeľ ERP systému Byznys v spoločnosti Seyfor.
Podľa posledného Eurostat prieskumu o využívaní informačných a komunikačných technológií v podnikateľskom sektore boli v európskom porovnaní v oblasti používania ERP systému slovenské podniky v roku 2023 hlboko pod priemerom krajín EÚ.
Slovensko zaostáva v digitalizácii verejnej správy, využiť môžeme skúsenosti aj zo zahraničia (foto)
ERP systémy na Slovensku využívalo len 26,2 percent opýtaných podnikov, pričom priemer v EÚ je 43 percent. Ani českí susedia nie sú na tom lepšie. V ČR tieto systémy využívalo v decembri 2023 iba 29 percent všetkých opýtaných podnikov.
Náročný proces
Táto situácia je okrem iného zapríčinená aj tým, že zavedenie ERP systému je časovo aj procesne náročný proces. Prísľuby zavedenia ERP sú veľké, ale nemôžu byť realizované jednoduchým zavedením nového softvérového riešenia a ani urýchlené zavedenie ERP nedáva príliš zmysel.
Mobilní operátori reagujú na rozšírenie aukcie pre frekvencie z viacerých pásiem, regulačný úrad prekvapil aj vyvolal neistotu
Zavádzaniu ERP systémov sa najlepšie v severských štátoch, ku ktorým sa pridalo aj Belgicko (Dánsko 67,3 percent, Belgicko 59,5 percent, Švédsko 58,6 percent, Fínsko 56,9 percent).
„Čas investovaný do implementácie ERP systému sa bohato vráti. Hlavne v prínosoch ERP systému pri každodennom fungovaní firmy. Avšak iba za podmienky, že bude nasadenie ERP systému vykonané ako naozaj premyslený, strategický krok. Firma by nemala sama seba tlačiť k šibeničnému termínu spustenia systému. Odporúčam nechať si implementáciu na najpokojnejšie obdobie v roku,“ dodáva Roman Vinš.