Plošné zavádzanie umelej inteligencie plánuje v najbližších rokoch na Slovensku len 7 percent firiem, obávajú sa viacerých rizík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AI, umelá inteligencia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Digitalizácia a umelá inteligencia (AI) sú na Slovensku stále silnejšími hnacími motormi podnikovej transformácie. Väčšina firiem považuje digitalizáciu za strategickú prioritu, no posledné hospodárske problémy ich nútia byť opatrnými. Rovnako k tomu prispievajú aj zjavné riziká a výzvy v AI.

V oblasti riadenia pohľadávok spoločnosti vsádzajú na prevenciu, výhody AI síce vnímajú, ale dvere jej zatiaľ naplno neotvárajú. Vyplýva to z prieskumu platobného správania podnikov Intrum European Payment Report 2024.

Plošná implementácia AI

„Rok 2024 otvoril nové možnosti využitia AI. Firmy budú nútené investovať do týchto technológií, aby zostali konkurencieschopné,“ zhodnotil výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil. Napriek tomu však nie je možné čakať v tejto oblasti výrazné posuny. Plošnú implementáciu AI v najbližších rokoch plánuje na Slovensku len 7 % spoločností, 10 % neplánuje do AI investovať vôbec. Väčšina podnikov už ale realizuje alebo plánuje aspoň obmedzené testovanie AI v menšom rozsahu.

Približne dve tretiny firiem na Slovensku má pritom problém nájsť interné zručnosti na získanie skutočnej hodnoty z AI, rovnaké množstvo sa obáva, že kvôli nespoľahlivým a nekonzistentným vlastným údajom by AI mohla robiť zlé rozhodnutia.

Súčasne sa viac ako polovica slovenských spoločností obáva straty osobného kontaktu so zákazníkmi. Väčšina podnikov vníma ako riziko aj integráciu AI s existujúcimi systémami, nespravodlivé rozhodnutia AI na základe historických údajov o zákazníkoch a nedostatočné pochopenie rozhodovania AI.

Kľúčová strategická priorita

Na Slovensku je digitalizácia kľúčovou strategickou prioritou pre štvrtinu firiem, pre tri zo štyroch spoločností je digitalizácia jednou z ich strategických priorít. Približne dve tretiny podnikov potvrdilo, že v rozvoji nových digitálnych obchodných modelov vidí v nasledujúcich dvoch až troch rokoch reálnu príležitosť.

Napriek tomu, že digitalizácia a AI revolúcia na Slovensku napredujú, prieskum ukázal, že hlavnou prioritou firiem je naďalej úspora nákladov a zvyšovanie efektivity.

European Payment Report 2024 poskytuje prehľad o platobnom správaní európskych podnikov. Skúma trendy týkajúce sa oneskorených platieb, postupov pri platení faktúr a celkového finančného rizika.

Na prieskume sa zúčastnilo 9 255 európskych spoločností pôsobiacich v 15 priemyselných odvetviach. Slovensko svojimi odpoveďami reprezentuje 175 podnikov. Intrum je európsky poradca v oblasti kredit manažmentu a správy pohľadávok s priamym zastúpením v 21 krajinách Európy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Musil
Firmy a inštitúcie European Payment ReportIntrum Slovakia