BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) hospodárila ku koncu minulého roka so stratou takmer 70 mil. eur. Ako ďalej na štvrtkovej tlačovej besede informoval predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Ján Gajdoš, obchodno-finančný plán, ktorý vypracovalo už súčasné vedenie poisťovne, pritom hovorilo o strate 52 mil. eur.
Na výsledky hospodárenia mal vplyv najmä nepresný odhad technických rezerv, VšZP musela zaúčtovať náklady vo výške 33 mil. eur za poskytnutú zdravotnú starostlivosť pred rokom 2010. Ďalším dôvodom bol vyšší odpis nevymožiteľných pohľadávok. Pozitívne naopak na hospodárenie poisťovne vplývalo zníženie nákladov na prevádzkovú činnosť, v decembri 2010 totiž medzimesačne klesli o takmer 20 %.
Samotný január najväčšia poisťovňa na trhu ukončila so ziskom necelých 1,7 mil. eur. Podľa Gajdoša sa už pritom začali prejavovať dopady prijatých ozdravných opatrení. Poisťovňa znížila náklady na zdravotnú starostlivosť i na svoju prevádzku. Kým v októbri uplynulého roka dosahovali náklady na zdravotnú starostlivosť 418,9 mil. eur, v januári tohto roka 388,8 mil. eur. Náklady na prevádzku boli v októbri 7,157 mil. eur a v januári 5,292 mil. eur.
Cieľom poisťovne je pritom do 30. júna 2011 znížiť náklady na zdravotnú starostlivosť o 3 % a na prevádzku o 10 %. Generálny riaditeľ poisťovne Marian Faktor verí, že opatrenia splnia. Poisťovňa už pritom urobila viaceré kroky, odstránila cenovú diferenciáciu medzi rovnakými poskytovateľmi, zefektívnila revíznu činnosť, nové zmluvy uzatvára len tam, kde nie je naplnená minimálna sieť. Veľký priestor na zmeny vidí Gajdoš ešte v liekovej politike či v rámci spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek. Poisťovňa podľa neho musí viac pritlačiť najmä na efektívnosť.
V prípade nákladov na prevádzku má za sebou VšZP hromadné prepúšťanie, odišlo z nej 15 % zamestnancov, pripravuje predaj prebytočného majetku a audit dodávateľských zmlúv. Podľa Faktora by sa v blízkej budúcnosti mali predávať tri budovy. Poisťovňa by za predaj mohla získať okolo 5 mil. eur, použité budú na zdravotnú starostlivosť ale aj na zníženie exitujúceho dlhu. Gajdoš však považuje za nevyhnutné aj ďalšie zmeny. Optimalizácia siete pobočiek či zmena organizačnej štruktúry by podľa Faktora mali byť realitou v druhom polroku 2011.
„Všeobecná zdravotná má cez prijaté ozdravné opatrenia predpoklad zastaviť vytváranie dlhu,“ skonštatoval ďalej na tlačovej besede predseda úradu. On sám vidí aj riziká takéhoto kroku. Upozornil najmä na vysporiadanie pohľadávok a náklady na zdravotnú starostlivosť z obdobia pred rokom 2011, na ktoré nie sú vytvorené technické rezervy. Úrad odhaduje tieto riziká na 50 až 60 mil. eur.
VšZP pritom od marca musí plniť aj ďalšie ozdravné opatrenia, týkajú sa napríklad pohľadávok, liekovej politiky, ale aj efektivizácie siete poskytovateľov. Poisťovňa podľa Gajdoša v súčasnosti prepracováva obchodno-finančný plán na tento rok. V ňom údajne počíta so stratou na úrovni 10 mil. eur. Šéf poisťovne potvrdil, že pracujú na obchodno-finančnom pláne. K odhadovanému koncoročnému hospodáreniu sa však nevyjadril.
Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšou poisťovňou na trhu. Začiatkom roku 2010 sa zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sa stará o viac ako 3,5 mil. klientov. Minuloročné hospodárenie ukončila so stratou 27 mil. eur.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uskutočnil v septembri minulého roku v poisťovni dohľad. Jeho výsledkom bola séria ozdravných opatrení, ktoré VšZP musela prijať. K nim patrí zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia na mesačnej báze, zníženie nákladov na nákup zdravotnej starostlivosti, či optimalizácia siete pobočiek a počtu pracovných miest.