BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) začína od mája uplatňovať novú stratégiu nákupu diagnostiky na tomografe (CT) a magnetickej rezonancii (MR). Pred rozširovaním existujúcej siete bude uprednostňovať to, aby jej súčasní zmluvní poskytovatelia intenzívnejšie využívali prístroje, teda zvládali viacero vyšetrení.
Poisťovňa analyzovala súčasnú sieť CT a MR pracovísk, zmapovala časový dojazd k týmto miestam i kapacity prístrojového vybavenia. Podľa generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia zo zisťovania vyplynulo, že máme porovnateľný počet CT i MR prístrojov aj vyšetrení ako krajiny OECD.
„Napriek tomu, že kapacita súčasného prístrojového vybavenia pokrýva potrebu CT a MR vyšetrení na Slovensku, v niektorých spádových územiach potreba vyšetrení prevyšuje existujúcu kapacitu,“ uviedol Forai.
V niektorých mestách chcú predĺžiť ordinačné hodiny
Medzi takéto oblasti pokiaľ ide o MR, patrí Ružomberok, Poprad, Bardejov či Humenné, pri CT zase Nitra, Bojnice, Poprad, Lučenec či Rimavská Sobota. V takýchto prípadoch bude zdravotná poisťovňa podporovať intenzívnejšie využívanie súčasného prístrojového vybavenia a to tak, že osloví poskytovateľa, aby napríklad predĺžil ordinačné hodiny, následne mu zvýšia finančné objemy.
Ak by to nebolo možné, zvážia zazmluvnenie nového poskytovateľa, ale budú mať podmienku. Ešte pred zriadením pracoviska bude musieť požiadať VšZP o predbežný súhlas. „Ten mu dáme len v prípade, ak v mieste bude reálna potreba a súčasný poskytovateľ nebude vedieť zvýšiť kapacitu,“ povedal Forai s tým, že ak mu predbežný súhlas dajú, bude musieť spĺňať požadované kritériá týkajúce sa ordinačných hodín, technického i personálneho vybavenia.
Cieľom je dobrá stratégia pre nákup zariadení
Cieľom je podľa Foraia stanoviť dlhodobo udržateľné a transparentné pravidlá pre stratégiu nákupu zdravotnej starostlivosti v oblasti diagnostiky na CT a MR s ohľadom na geografickú dostupnosť, množstvo vyšetrení na pracoviskách, samotnú potrebu vyšetrení a ich kvalitu.
Pripomína, že týmto pokračujú v krokoch, ktoré začali realizovať pred dvoma rokmi, keď zaviedli novú klasifikáciu CT a MR pracovísk. Tie neodmeňujú jednotne ale podľa materiálneho i personálneho vybavenia. VšZP minimálne raz ročne prehodnotí sieť CT a MR pracovísk, na základe kritérií potreba verzus kapacita. Všetky kritéria má zverejnené na svoje internetovej stránke.
Podľa údajov VšZP máme na Slovensku 79 CT prístrojov, 76 percent prevádzkujú ústavné zdravotnícke zariadenia (ÚZZ). Počet MR prístrojov je 44, z nich 32 percent prevádzkujú ÚZZ.