Vo veku nedožitých 70 rokov zomrela v pondelok 1. novembra v Prešove profesorka Mária Podhájecká, nestorka predškolskej pedagogiky na Slovensku.
Prešovská rodáčka (nar. 19. 7. 1952) pôsobila na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzite v Prešove, ktorá informovala o jej úmrtí. Rady vysokoškolských učiteľov zaoberajúcich sa pedagogikou na PU pritom minulý týždeň vo veku 74 rokov opustila aj docentka Marta Bačová.
Spolupracovala aj so zahraničnými univerzitami
Ako uviedla hovorkyňa PU Anna Polačová, život Márie Podhájeckej bol od začiatku jej profesionálnej kariéry spojený s predškolskou edukáciou. Významná bola nielen jej pedagogická, ale aj vedeckovýskumná a edičná činnosť, činnosť v redakčných radách a organizáciách slovenského i medzinárodného charakteru.
Súčasťou jej práce bola aj dlhoročná a intenzívna spolupráca so zahraničnými univerzitami.
Vo veku 93 rokov zomrel Ado Campeol, prezývaný bol aj otec tiramisu
„Rukami pani profesorky počas jej bohatej učiteľskej kariéry prešli mnohé generácie detí, ale aj študentov. Či už ako učiteľky materskej školy, alebo ako vysokoškolskej pedagogičky a zároveň garantky študijného programu predškolskej pedagogiky, respektíve garantky študijných predmetov predškolskej pedagogiky v III. stupni štúdia (PhD.),“ povedali o profesorke kolegovia z fakulty.
Bačová tiež pôsobila v Prešove
Profesijný život rodáčky z Martina (nar. 26.8.1947) Marty Bačovej bol spätý s prešovskou Filozofickou fakultou Univerzity P. J. Šafárika, respektíve neskôr Filozofickou fakultou Prešovskej univerzity (FF PU) v Prešove.
Jej vedecké, publikačné a pedagogické aktivity boli predovšetkým smerované do oblasti všeobecnej didaktiky, vysokoškolskej didaktiky, didaktiky dospelých, pedagogickej diagnostiky a celoživotného vzdelávania.
Zomrel režisér a dramaturg Divadla Nová scéna Peter J. Oravec
Na FF PU pôsobila vo funkcii vedúcej katedry pedagogiky a výchovy a vzdelávania dospelých, katedry pedagogiky, v rokoch 1994 až 1997 bola prodekankou pre vzdelávaciu činnosť. V rokoch 1997 až 2000 bola podpredsedníčkou Akademického senátu FF PU a členkou pedagogickej komisie senátu. Vykonávala aj funkciu členky redakčnej rady časopisu Academia.
„K rozvoju československej komeniológie prispela svojou činnosťou v pozícii tajomníčky Výboru komeniologickej sekcie pri Čsl. pedagogickej spoločnosti pri ČSAV, ktorá sa premietla do organizátorskej práce, editorskej činnosti, vedecko-výskumnej činnosti a popularizačných prednáškových aktivít pre učiteľov,“ dodala Polačková.