V tomto školskom roku vybrané školy za pomoci žiakov a pedagógov začínajú s úpravou svojich školských areálov tak, aby boli prírodne rozmanitejšie a zároveň vytvorili zaujímavý vzdelávací priestor. Na 14 vybraných základných a stredných školách z celého Slovenska sa tak začala posledná etapa dvojročného vzdelávacieho projektu Biodiverzita do škôl, ktorý uskutočňuje Nadácia Ekopolis.
Ako informuje na svojej stránke, projekt sa začal v septembri 2018, pričom počas prvého školského roku sa uskutočnili workshopy pod vedením odborníkov, s ktorými žiaci a študenti navrhovali vhodné opatrenia na úpravy ich školských areálov. Žiaci navrhovali zlepšenia tak, aby prispeli k vyššiemu podielu prírodnej rozmanitosti na školskom pozemku alebo vyriešili konkrétne problémy.
Spojená škola v Poprade plánuje inovatívnu prestavbu, chce vybudovať amfiteáter aj biopark
Každá škola sa pritom v projekte zamerala na iné riešenie, napríklad na zachytávanie vody, zatienenie priestoru, vybudovanie školských záhrad či sadenie ovocných stromov a krov. Zamerať sa mohli aj na pestovanie rôznych druhov kvetov, byliniek a zeleniny alebo chov včiel. Druhá fáza spočívala v podrobnom projektovaní jednotlivých návrhov, počas tretej fázy sa budú školy svoje projekty realizovať.
„Cieľom je úprava školského areálu, ktorého údržba bude dlhodobo udržateľná, ale tiež vytvorenie priestoru, ktorý bude estetický, príťažlivý pre školu a využiteľný v rámci vzdelávacieho procesu. Chceme umožniť vzdelávanie aj v školských záhradách a podporiť tak vytváranie vzťahu k prírodnému prostrediu aj medzi žiakmi a študentmi,“ uzavrela Nadácia Ekopolis.