BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Slovenské školy si vytvoria školské záhrady, v ktorých sa budú učiť. Žiaci ôsmich pilotných základných a stredných škôl sa budú učiť biológiu pozorovaním vtáctva, potravinársku chémiu na vypestovanej úrode v záhradke či výtvarnú kompozíciu na zeleninových záhonoch.
Ide o projekt Záhrada, ktorá učí, ktorý koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Každá z ôsmich škôl dostane na vybudovanie záhrady 1500 eur i odbornú pomoc pri jej úprave.
Počas jedenapolročného projektu žiaci a učitelia spoločne navrhnú dizajn svojej prírodnej školskej záhrady. Osadia do nej prírodné učebné prvky, ktoré umožnia, aby časť vzdelávania prebiehala vonku. Žiaci tiež budú môcť získať pri prácach v záhrade pestovateľské zručnosti.
Do projektu sa zapojili školy z rôznych kútov Slovenska – základné školy z Dolného Kubína, Spišského Hrhova, Kremnice, Žiliny a Pliešoviec, stredné školy z Lučenca a Šiah. Pri navrhovaní záhrady pomôžu školám skúsení odborníci z centra environmentálnej výchovy Živica, z českej organizácie Chaloupky o.p.s. a nórskej partnerskej organizácie FEE Norway.
„Potrebné vedomosti a zručnosti získajú učitelia a žiaci zo zapojených škôl na praktických viacdňových kurzoch a počas individuálnych konzultácii. Pre záujemcov z ostatných škôl budú pripravené informačné semináre, metodická príručka, letáky s príkladmi dobrej praxe a interaktívna webová stránka s rozhovormi, cvičeniami a fotografiami,“ hovorí Jana Koťková zo Živice.
Projekt Záhrada, ktorá učí, podporili Island, Lichtenštajnsko a Nórsko cez Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.