Dvetisíc piatakov otestujú zo slovenčiny a matematiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Približne 2 100 piatakov z 89 základných škôl si v stredu otestuje svoje vedomosti z vyučovacieho jazyka, prevažne slovenčiny a matematiky.

V stredu bude totiž na vybraných školách prebiehať pilotné Testovanie 5, tzv. monitor pre piatakov, ktorý má overiť, čo sa žiaci naučili počas štúdia na prvom stupni základnej školy.

Na piatakov čaká pri každom predmete test zložený z 30 úloh, na vypracovanie majú 60 minút, informuje riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní Romana Kanovská.

Z 89 vybraných škôl je 17 s vyučovacím jazykom maďarským, teda 650 žiakov si overí svoje vedomosti z maďarského jazyka a literatúry. Tohtoročné pilotné testovanie je súčasťou prípravy na generálnu skúšku Testovania 5, ktorú Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania plánuje v roku 2014. Riadny termín celoplošného testovania piatakov je naplánovaný na rok 2015. Tohtoročné testovanie bude stáť 71-tisíc eur.

V marci zas otestujú vedomosti, ktoré na druhom stupni základnej školy získali deviataci. Pilotné Testovanie 9 preverí znalosti žiakov v poslednom ročníku základnej školy z matematiky a vyučovacieho jazyka. V budúcnosti, najskôr však v horizonte piatich rokov, by k testovaným predmetom mohol deviatakom pribudnúť i cudzí jazyk.

Testovanie 5 má spolu s výsledkami Testovania 9 poskytnúť obraz o kvalite vzdelávania jednotlivých škôl tým, že zachytí pokrok školákov. Rodičia si budú môcť výsledky svojho školáka porovnať s priemerom v regióne i na celom Slovensku. Národné testovania sú spätnou väzbou aj pre ministerstvo školstva, ich výsledky zohrávajú úlohu pri zostavovaní štátneho vzdelávacieho programu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať