BRATISLAVA 21. januára (WebNoviny.sk) – Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na dnešnom rokovaní nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov.
Pedagógovia teda definitívne vstúpia v pondelok 25. januára do neobmedzeného štrajku. Dodnes sa na internetovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov registrovalo na účasť v štrajku vyše 9500 pedagogických a odborných zamestnancov z 537 škôl. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov však hovorí, že učitelia sa stále môžu registrovať a ich počet môže narastať.
Minister nevie pracovať s požiadavkami ultimatívneho charakteru
Minister školstva Juraj Draxler vo štvrtok uviedol, že nevie pracovať s požiadavkami ultimatívneho charakteru, ktoré zverejnila Iniciatíva slovenských učiteľov. Ministerstvo však podľa neho môže do volieb pripraviť technické návrhy riešení tak, aby vyriešili všetky problémy, ktorých sa dotkla aj výzva iniciatívy. „Sme pripravení riešiť kontinuálne vzdelávanie. Tam sme našli zhodu na základných obrysoch, čo treba meniť,“ povedal Draxler s tým, že do volieb tiež vedia pripraviť konkrétny materiál o tom, ako má vyzerať financovanie škôl či kariérny rast učiteľa.
„Môžem dať garanciu, že ak budem ministrom školstva aj po voľbách, do 100 dní bude pripravený legislatívny návrh zmeny systému kontinuálneho vzdelávania,“ hovorí Draxler, ktorý opakuje, že nechce, aby sa na niektorej škole prerušil vyučovací proces. Draxler zdôrazňuje, že ministerstvo pripraví tiež formuláciu do programového vyhlásenia vlády. „Potrebujeme jasnú politickú garanciu, že do školstva pôjde viac prostriedkov, viac prostriedkov na platy učiteľov. Potrebujeme politickú garanciu, ktorá bude platiť štyri roky a každý rok sa bude robiť odpočet,“ povedal Draxler.
Počet zapojených škôl narastá
Crmoman hovorí, že počas rokovania s ministrom sa nič nezmenilo a situácia je vážna, keďže počet zapojených učiteľov narastá. Iniciatíva tvrdí, že je stále otvorená ďalším rokovaniam, ale keďže ani teraz sa situácia nezmenila, do pondelka sú učitelia pripravení vstúpiť do ostrého neobmedzeného štrajku. Branislav Kočan z iniciatívy tvrdí, že cieľom nie je štrajk.
Štrajk je len prostriedok, aby iniciatíva docielila splnenie jej požiadaviek. Nesúhlasí zároveň s tým, že by boli požiadavky ultimátom. Učitelia podľa neho od roku 2011 vyčerpali všetky iné formy, ako vládu upozorniť na to, že do škôl ide málo prostriedkov.
Učitelia sa stále môžu pridať do štrajku a môže teda narastať aj počet zapojených škôl. O presnom počte zapojených škôl v štrajku teda ešte vo štvrtok zástupcovia iniciatívy nevedeli informovať. To, či daná škola bude otvorená, by mala zverejniť na svojej internetovej stránke, prípadne by o tom mali rodičov informovať triedni učitelia ich detí. Iniciatíva zároveň učiteľov pozýva v pondelok 25. januára na demonštráciu o 11:00 na bratislavskom Námestí SNP.
Iniciatíva slovenských učiteľov v pondelok 11. januára vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Odhodlala sa k tomu preto, že minister školstva Juraj Draxler síce podľa iniciatívy uznal opodstatnenosť požiadaviek Slovenskej komory učiteľov, ale ani on, ani vláda neurobili žiadne konkrétne kroky k ich splneniu. Ak do 25. januára vláda nenavrhne konkrétne legislatívne opatrenia, ako naplniť požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období, 25. januára vstúpia učitelia do neobmedzeného ostrého štrajku.
Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.
Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.