Zoznam inštitúcií, ktoré učiteľom poskytujú možnosť sa atestovať a postúpiť tak do vyššej platovej triedy, sa rozšíril. Učitelia budú môcť požiadať o atestáciu aj Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Trnavskú univerzitu v Trnave.
Inovačné vzdelávanie
Ako agentúru SITA informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR), oprávnenie na poskytovanie atestácií má aj Metodicko-pedagogické centrum (MPC), Katolícka univerzita v Ružomberku a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.
Učitelia si môžu svoje vzdelanie rozšíriť aj pomocou inovačného vzdelávania. MŠVVaŠ SR v súčasnosti eviduje 65 žiadostí na oprávnenie organizovať inovačné vzdelávanie. Zatiaľ vydalo 35 oprávnení a nevyhovelo jednému žiadateľovi.
Vyučovaniu na školách pomôžu krátke videá z ôsmich predmetov, pripravujú ich učitelia
Ministerstvo vysvetlilo, že žiadosť záujemcu nespĺňala záväzné kritériá na posúdenie spôsobilosti poskytovať inovačné vzdelávanie a žiadateľ tiež nepreukázal výsledky činnosti za predchádzajúci rok.
Slovenská komora učiteľov 26. novembra 2019 upozornila, že si učitelia nemôžu podávať žiadosti o atestácie, ktorými si nielen rozširujú vzdelanie, ale zároveň im umožňujú postup do vyššej platovej triedy.
Nový školský zákon
Zákon bol pri tom v platnosti od septembra 2019. Z MPC, ktoré v minulosti slúžilo ako atestačná organizácia, prišla ešte 15. novembra učiteľom odpoveď, že podľa zákona ich žiadosti nemôže prijať.
Vysokoškolské tituly bude možné odoberať, za novelu hlasovalo 110 poslancov parlamentu
V danom termíne totiž centrum ešte nemalo oprávnenie na organizovanie atestácií. To dostalo 21. novembra 2019. Učitelia tak nemali tri mesiace od platnosti zákona možnosť urobiť si atestáciu.
Nový školský zákon, ktorý poslanci schválili v júni minulého roka, platil od septembra 2019. Okrem iného priniesol aj zmeny v príplatkoch pre učiteľov, systém zbierania kreditov za vzdelávanie zmenil na príplatky za profesijný rozvoj. Upravil aj akreditácie a podmienky preukazovania bezúhonnosti učiteľov.