Slovensko má premiéru na prestížnom veľtrhu BETT 2025, krajinu na podujatí reprezentuje ministerstvo školstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko sa po prvýkrát zúčastňuje na prestížnom veľtrhu BETT 2025. Ide o podujatie, ktoré sa radí k najvýznamnejším udalostiam v oblasti vzdelávacích technológií, tento rok oslavuje svoje 40. výročie. Kľúčovými témami sú kritické myslenie, inkluzívne vzdelávanie, ale aj umelá inteligencia vo vzdelávaní.

O slovenskej účasti informovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, ktoré SR na tomto podujatí reprezentuje, cieľom je Slovensko zviditeľniť ako lídra digitálneho vzdelávania prostredníctvom programu DigiEDU.

Budovanie partnerstiev

Na veľtrhu sa účastní vyše 30-tisíc participantov zo 130 krajín, čo podľa ministerstva prináša možnosť vymeniť si skúsenosti a budovať partnerstvá v oblasti digitalizácie vzdelávania. Zároveň je to platforma na stretnutia a diskusie odborníkov k budúcnosti a trendov vo vzdelávaní.

„Účasť na veľtrhu BETT je dôležitým krokom k tomu, aby sme svetu ukázali, že digitálne vzdelávanie považujeme za prioritu. Ide o príležitosť získať inšpirácie a rozšíriť medzinárodnú spoluprácu v oblasti vzdelávacích inovácií. Našou ambíciou je prinášať moderné technológie, ktoré umožnia slovenským školám pripraviť žiakov na výzvy budúcnosti a pomôžu im uspieť v digitálne prepojenom svete,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Slovenský rezort školstva sa na podujatí zúčastní s cieľom predstaviť Slovensko ako silného partnera v oblasti digitálnych inovácií. To je aj jedným z cieľov programu DigiEDU, ktorý MŠVVaM SR spustilo minulý rok. Ide o najväčšiu investíciu do digitalizácie v dejinách SR, rozpočet spolufinancovaný z plánu obnovy presahuje 225 miliónov eur.

Modernizácia vzdelávania

„DigiEDU sa zameriava na modernizáciu vzdelávania vo všetkých základných a stredných školách, čím chce zabezpečiť rovnaké šance pre všetkých žiakov a žiačky. Súčasťou programu sú licencie na vzdelávacie softvéry, inkluzívne digitálne vybavenie a bezpečné sieťové pokrytie, ktoré umožní školám využívať najnovšie technológie a vzdelávacie materiály. Každá základná a stredná škola získa digitálne vybavenie do úrovne základného štandardu,“ uvádza rezort školstva a dopĺňa, že ide napríklad o tablety, notebooky, počítače či interaktívne tabule, ku ktorým patria aj nástroje umelej inteligencie.

Minister Drucker podotkol, že umelá inteligencia sa rýchlo stáva neoddeliteľnou súčasťou moderného sveta, program DigiEDU by mal podľa neho zaistiť, že slovenské školy budú disponovať potrebnými nástrojmi a vedomosťami na jej efektívne využitie. „Našou prioritou je pripraviť žiakov tak, aby rozumeli nielen výhodám, ale aj rizikám tejto technológie a vedeli ju využívať zodpovedne a tvorivo,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR