BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Školskí odborári požadujú zvýšenie tarifných platov všetkých zamestnancov v školstve o ďalších päť percent od 1. júla tohto roka. Povedal to šéf najväčších školských odborov Pavel Ondek po stredajšom rokovaní so zástupcami stavovských organizácií v školstve, s ktorými do 29. januára pripravia výzvu vláde.
Ak sa ich požiadavky nedostanú do pripravovanej vízie ďalšieho rozvoja školstva do konca marca, školské odbory nevylučujú obnovenie protestov a prípadný štrajk.
Vo výzve, ktorú odbory spolu s ostatnými organizáciami v školstve definitívne odobria 29. januára, žiadajú viac peňazí do školstva, lepšie odmeňovanie pracovníkov školstva a legislatívne zmeny v školstve. „Ešte v roku 2013 je tam požiadavka, na ktorej sme sa zhodli, že chceme ešte zvýšenie platov od 1. júla 2013 päť percent tak, ako je to deklarované v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa pre rok 2013,“ dodal Ondek.
Štrajk je naďalej prerušený a ďalší postup bude závisieť od toho, či sa ich požiadavky dostanú do vízie rozvoja školstva. „Bude závisieť od toho, čo povedia naši členovia v základných organizáciách, ako ďalej, či budú alebo nebudú ochotní ísť do protestov,“ dodal Ondek. Zdôraznil, že chcú spolupracovať s Radou pre systémové zmeny v školstve, ktorú zriadil minister školstva Dušan Čaplovič.
Obrazom: Učiteľom stačilo, vytasili heslá
O výzve budú do 23. januára rokovať jednotlivé stavovské organizácie, ako sú asociácie zamestnávateľov základných škôl, stredných škôl, gymnázií, Slovenskej rektorskej konferencie, Slovenskej komory učiteľov či Združenia katolíckych škôl.
Šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň je rád, že hľadajú spoločné riešenia, ktoré by mohli priniesť skvalitnenie financovania školstva. Predsedníčka Združenia samosprávnych škôl Slovenska Alena Petáková predpokladá, že ich združenie pripravovanú výzvu odobrí. Podľa viceprezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Rudolfa Siváka treba pracovať na koncepcii rozvoja školstva.
Rektorská konferencia v spolupráci s rezortom školstva pripravuje koncepciu rozvoja vysokého školstva pre budúce obdobie a tam bude riešiť aj otázku platov pracovníkov vysokých škôl. Výzva rieši systémové kroky ako aj pozíciu učiteľa v školstve, dodal šéf Združenia katolíckych škôl Ján Horecký. Katolícke školy sa k minuloročnému štrajku nepridali a túto formu nátlaku Horecký považuje za poslednú možnosť.
Ministerstvo školstva podľa hovorcu ministra Michala Kaliňáka bude reagovať až po oficiálnom doručení výzvy. Hovorca rezortu financií Radko Kuruc dodal, že ich ministerstvo pri napätom rozpočte na rok 2013 pristúpilo k zvýšeniu zdrojov v objeme 68 miliónov eur na mzdy pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva, a to aj napriek neochote odborov.
„Školstvo potrebuje štrukturálne zmeny v riadení aj vo financovaní. Prioritou Ministerstva financií SR v tomto roku je zníženie deficitu verejných financií pod 3 % HDP,“ doplnil pre agentúru SITA.
Školskí odborári minulý rok požadovali desaťpercentné zvýšenie platov a zlepšenie financovania školstva. V novembri sa pre to uskutočnil najväčší štrajk škôl v histórii Slovenska, ktorý bol po troch dňoch prerušený. Vláda napokon aj napriek nesúhlasu odborov schválila len päťpercentné zvýšenie platov a odobrila nariadenie, podľa ktorého pôjde celý mzdový normatív na platy učiteľov.