Zahraničným študentom v Spojených štátoch bude hroziť deportácia, ak v krajine zotrvajú na základe študentských víz F-1 a M-1, aj napriek tomu, že ich štúdium sa bude odohrávať v online priestore. Informoval o tom americký Imigračný a colný úrad, uvádza spravodajský portál BBC.
Viac o téme: Koronavírus
Rozhodnutie, ktoré zverejnili v rovnaký deň, ako Harvard oznámil, že všetky prednášky budú online a na pôde školy bude môcť žiť len obmedzené množstvo študentov, si vyslúžilo vlnu kritiky. Online výučbu pritom v súvislosti s pandémiou koronavírusu zvažuje aj množstvo ďalších univerzít. Podľa BBC však nie je jasné, koľko ľudí zmena zasiahne.
Ak neprestúpia, prídu o víza
Americké úrady v čase koronakrízy pre zahraničných študentov vytvorili výnimku, ktorá platila počas jarného a letného semestra, od jesene ju však plánujú zrušiť. Ak teda neprestúpia na programy alebo školy, ktoré poskytujú prezenčnú výučbu, prídu o víza.
Návrat detí do škôl môže byť časovanou bombou. Achillovou pätou je skrytý prenos koronavírusu
„Vykopnutie zahraničných študentov zo Spojených štátov počas globálnej pandémie, pretože ich školy presúvajú kurzy online, aby zabezpečili dodržiavanie fyzických odstupov, ubližuje študentom. Je to nezmyselné, kruté a xenofóbne,“ vyjadrila sa demokratická senátorka Elizabeth Warren.
Správa spustila vlnu kritiky
Podobne situáciu okomentovala aj bývalá americká vyslankyňa pri OSN Samantha Power, podľa ktorej rozhodnutie „nedáva zmysel“ a pre mnohých študentov je nepoužiteľné.
Ako sa po koronakríze otvárajú školy? Rakúsko už obnovilo výučbu a chystá sa aj Veľká Británia
Novinárka Elizabeth Spiers, ktorá učí na Newyorskej univerzite zase upozornila, že mnohí jej študenti sú odkázaní na víza a ak budú vo svojich domovských krajinách, nebudú môcť absolvovať online programy, napríklad pre časový posun, ale aj z mnohých ďalších dôvodov.