Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) očakáva, že rokovania s vysokými školami v súvislosti s novelou vysokoškolského zákona budú pokračovať aj počas letných mesiacov. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie MŠVVaŠ SR. Dodal, že ministerstvo s reprezentáciami vysokých škôl stále intenzívne komunikovalo, komunikuje a aktuálne čaká na ich vyjadrenie.
„Očakávame, že rokovania budú prebiehať aj počas letných mesiacov. Ďalší postup bude závisieť od názorovej zhody, prípadne nezhody jednotlivých aktérov v danom čase,“ objasnilo ministerstvo.
Ministerstvo sľúbilo návrh upraviť
Hovorkyňa Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Lenka Miller 8. júna informovala, že s ministerstvom škola naďalej komunikuje, no nevie s akým výsledkom. „Naďalej trváme na tom, že predložená novela vysokoškolského zákona nie je v poriadku obsahovo ani procesne,“ uviedla.
Ministerstvo politizáciu školstva odmieta, návrh novely vysokoškolského zákona upraví
Univerzita v súčasnosti prerušila počas leta protestné aktivity, ktoré súvisia s predloženou novelou vysokoškolského zákona. Dodala, že protestné aktivity, ktoré trvajú od 1. marca, obnovia v septembri. Ich pozastavenie zdôvodnila ukončením výučbovej časti letného semestra. Protest univerzity však naďalej trvá.
Štátny tajomník ministerstva Ľudovít Paulis (SaS) po stretnutí so zástupcami vysokoškolskej reprezentácie 2. marca sľúbil, že ministerstvo upraví návrh novely vysokoškolského zákona.
K novele sa vyjadrili viaceré univerzity
Novú verziu malo prediskutovať s novovytvorenou sedemčlennou kontaktnou skupinou. Tá vznikla 5. marca a tvoria ju zástupcovia Slovenskej rektorskej konferencie, Rady vysokých škôl, Študentskej rady vysokých škôl, Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl SR ako aj zástupcovia ministerstva.
Rektori vyzývajú ministerstvo na systémové zmeny, problémom vysokých škôl je aj podfinancovanie
Ako prvý vyhlásil štrajkovú pohotovosť v súvislosti s návrhom novely Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave, a to v piatok 26. februára. Neskôr, v pondelok 1. marca vyhlásila protest proti politizácii verejných vysokých škôl Univerzita Komenského v Bratislave.
K nej sa pridala Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Prešovská univerzita v Prešove a Slovenská technická univerzita v Bratislave. K novele sa vyjadrilo viac ako desať ďalších vysokých škôl. Medzi nimi napríklad Technická univerzita (TUKE) a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach či Akadémia umení v Banskej Bystrici.