Rektori vyzývajú ministerstvo na systémové zmeny, problémom vysokých škôl je aj podfinancovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

Podfinancovanie vysokých škôl, nedostatočná podpora v oblasti výskumu či umenia. To sú hlavné problémy vysokého školstva na Slovensku. Zhodli sa na tom rektorky a rektori združení v Slovenskej rektorskej konferencii (SRK) počas jubilejného 100. zasadnutia konferencie. V tlačovej správe to uviedla Ľubica Benková, referentka pre komunikáciu s médiami SRK.

Podľa konferencie tak predstavuje hlavný problém vysokých škôl hlavne nedostatočná finančná podpora. Tá je na Slovensku nižšia než je priemer v členských krajinách Európskej únie (EÚ) alebo krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Treba posilniť dôveru

„Vyzývame ministerstvo školstva, aby pripravilo návrh konkrétnych systémových zmien, a to nielen legislatívnych, ale aj ekonomických, ktoré by riešili tieto kľúčové problémy,“ povedal prezident SRK Rudolf Kropil.

Zmeny by podľa neho mali podporovať transparentnosť, objektívnosť, udržateľnosť a otvorenosť vysokoškolského sektora. Spoločným cieľom účastníkov systému vzdelávania má byť posilňovanie dôvery a transparentnosti, budovanie kultúry kvality a zvýšenie konkurencieschopnosti vysokoškolského prostredia.

Diskutovali aj o koncepte zelených univerzít

Na zasadnutí, ktoré sa konalo 11. mája 2021, rektorky a rektori diskutovali aj o prechode ku konceptu „zelených univerzít“. SRK však upozorňuje, že vysoké školy sa budú môcť zapojiť do zeleného prechodu len v prípade získania dodatočných prostriedkov.

Štát podľa nej má nástroje, ako môže podporiť „zelené univerzity“ a mal by ich využívať. „Slabinou Slovenska pri riadení vysokého školstva sú však dlhodobo veľké očakávania za málo peňazí,“ dodala SRK.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica BenkováRudolf Kropil