Rodičia, žiaci i učitelia by sa mali dať zaočkovať, Gröhling ich vyzýva k zodpovednosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vyzýva rodičov, žiakov aj učiteľov, aby ešte v auguste využili možnosť očkovania.

Ako uviedlo ministerstvo školstva, miera zaočkovanosti na Slovensku sa postupne zlepšuje, no stále stúpa pomerne pomaly. Aspoň prvú dávku dostalo na Slovensku 41 percent obyvateľov.

Lepšia zaočkovanosť je na západe

Slovensko sa tak v očkovaní ocitlo pod priemerom štátov Európskej únie, ktorý je 59 percent, ako aj pod priemerom Európy, ktorý je 48,9 percenta. V očkovaní ho predbehli aj Maďarsko a Rakúsko (58 percent), Poľsko (48 percent) aj Česko (52 percent). Najviac zaočkovaných aspoň prvou dávkou má Island (78 percent), Dánsko (72 percent) a Spojené kráľovstvo (69 percent).

Viac o téme: Koronavírus

„Vyššia miera zaočkovania zabezpečí lepší chod škôl. Zatiaľ je zaočkovanosť vyššia hlavne na západnom Slovensku, vďaka čomu na školách vznikne menej ohnísk a triedy sa tak vyhnú prerušeniu prezenčnej výučby,“ priblížil minister školstva.

Okresy s najvyššou mierou zaočkovanosti sú Bratislava (60 percent), Senec (52 percent), Dunajská Streda (51 percent), Pezinok (50 percent), Trnava (47 percent), Trenčín, Banská Bystrica a Galanta (zhodne 45 percent), Žilina, Piešťany, Myjava a Šaľa (zhodne 44 percent). Medzi okresy s najnižšou mierou zaočkovania patrí Gelnica a Revúca (27 percent). Nasleduje Poltár (28 percent), Rimavská Sobota (29 percent), Kežmarok (31 percent), Krupina, Lučenec, Detva, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa (zhodne po 32 percent).

Dištančná výučba bude prebiehať i naďalej

Ministerstvo vysvetlilo, že v prípade šírenia nákazy na škole bude musieť Regionálny úrad verejného zdravotníctva posielať kontakty infikovaného do domácej izolácie.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„V praxi to znamená dočasnú dištančnú výučbu, pokiaľ sa izolácia neukončí,“ doplnilo. Gröhling zdôraznil, že očkovaní ľudia majú nižšie riziko ťažkého priebehu choroby, hospitalizácie, ale aj nižšie riziko prenosu ochorenia na iných. Z výskumov vyplýva, že očkovaný človek má aj nižšiu vírusovú nálož.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRRegionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade