Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR) vyzvala akademické obce vysokých škôl (VŠ) a slovenskú verejnosť k podpore a propagácii petície za zachovanie akademickej samosprávy na VŠ a rovnako aj protestných akcií.
Urobila tak vo svojom uznesení, ktoré prijala v utorok 9. novembra na zasadnutí svojho pléna. RVŠ SR naďalej zásadne odmieta predložený návrh novely zákona o VŠ. Dôvodom je, že podľa nej výrazne obmedzuje samosprávu a autonómiu VŠ a ich fakúlt, nerieši podporu kvality vysokoškolského vzdelávania a ani odliv mladých ľudí do zahraničia.
Opätovne žiada ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS) o stiahnutie návrhu novely zákona o VŠ z medzirezortného pripomienkového konania. Tiež sa ohradila voči mediálnym dezinformáciám a účelovému vytváraniu negatívneho obrazu VŠ na verejnosti. Uznesenie poskytla tajomníčka RVŠ SR Lucia Sebechlebská.
Väčšinu členov má voliť senát univerzity
RVŠ SR zároveň žiada o prípravu novelizácie vysokoškolského zákona založenej na určitých princípoch. V súvislosti s tým poverila Legislatívnu komisiu a vedenie RVŠ SR ich implementáciou do medzirezortného pripomienkového konania.
Predložené body sa týkajú rozsahu právomocí a zloženia akademických orgánov, ako je správna rada či akademický senát. Medzi požiadavkami je, aby počet členov v správnej rade, ktorá je externý orgán, určil štatút VŠ a väčšina jej členov nebola z akademickej obce žiadnej VŠ.
Akademická obec chystá protest proti novele vysokoškolského zákona, nechcú návrat do obdobia spred roku 1989
Tiež má platiť, že 2/3 členov volí a odvoláva akademický senát vysokej školy a 1/3 členov vymenúva a odvoláva minister. Medzi kompetencie správnej rady patrí priame a efektívne prepojenie s externým prostredím a spoločnosťou, pričom doterajšie právomoci budú posilnené o expertnú a iniciatívnu úlohu.
Vypustenie možnosti kreovania
Ďalšou požiadavkou RVŠ SR je, aby si minimálne požiadavky na obsadzovanie funkčných miest určila sama vysoká škola v súlade s vnútorným systémom kvality. Rada doplnila, že obsadenie funkčného miesta docenta alebo profesora na dobu určitú do dosiahnutia veku 70 rokov musí byť podmienené získaním príslušného vedecko-pedagogického titulu.
Žiada vypustiť inštitút merateľných ukazovateľov, a to aj v prípade súkromných vysokých škôl, pretože metodiku rozpisu dotácií verejným vysokým školám považuje za dostatočnú. Vypustená by mala byť aj možnosť kreovania iných orgánov reprezentácie vysokých škôl a aj oddelenie akreditácie práv na habilitačné konanie a práv na inauguračné konanie.
Odmietnutie reforiem vysokoškolského zákona spôsobí ďalšiu degeneráciu, myslí si vedec Šucha
RVŠ SR vo svojom uznesení navrhuje vyňať zo zákona o verejnom obstarávaní materiál určený na výskumné účely a aj významne zvýšiť limit pri definícii kapitálových prostriedkov, ktorý vyplýva zo zákona o dani z príjmov. Rada odporúča pokračovať v zjednodušení podmienok pre príliv zahraničných študentov a odborníkov.