Hnutie Progresívne Slovensko (PS) podporuje požiadavku Slovenskej komory učiteľov (SKU) na preverenie financovania Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVaM).
Informácie vyvolali veľké znepokojenie
Politický subjekt tak reaguje na informácie o nadpriemerných platoch niektorých zamestnancov NIVaM-u, ktoré komora zverejnila. V tlačovej správe progresívci apelujú na ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD), aby dal financovanie preveriť.
„Informácie zverejnené Slovenskou komorou učiteľov vyvolali veľké znepokojenie nielen v učiteľskej verejnosti. V rezorte školstva existuje organizácia zriadená samotným ministerstvom, v ktorej sú platy vybranej skupiny vedúcich neprimerane vysoké. Hrubá mzda s vysokými odmenami niektorých z nich za 14 mesiacov dosahuje až 50 000 – 80 000 eur. Obzvlášť s ohľadom na dlhodobé nedostatočné financovanie školstva považujeme takéto platy za nehorázne,” zdôraznila poslankyňa Národnej rady SR a odborníčka na vzdelávanie Ingrid Kosová.
Inštitút sa ohradil voči tvrdeniam komory a platy vedúcich vysvetlil, učitelia apelujú na Druckera o preverenie financovania
Poslankyňa parlamentu za PS a odborníčka na vzdelávanie Tina Gažovičová tiež apelovala na šéfa rezortu školstva, aby dôkladne kontroloval využívanie financi z európskych i verejných zdrojov.
Žiadajú dôslednú kontrolu
„NIVaM čerpá finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu, z plánu obnovy, z eurofondov a aj iných zdrojov. Žiadame dôslednú kontrolu dodržiavania právnych predpisov pri určovaní platov a odmien a tieto musia byť preverené aj v kontexte pravidiel využívania prostriedkov z EÚ,” hovorí Gažovičová.
Školy na hanbu sveta súťažia o základné vybavenie, tvrdí komora učiteľov a žiada Druckera o preverenie financovania
Poslankyňa hnutia a bývalá hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová poukazuje na stanovisko vedenia inštitútu, podľa ktorého sa ich platy nelíšia od manažérskych platov v iných odvetviach. Kalmárová ale vníma rozdiel v tom, že tieto prostriedky pochádzajú z verejných, nie súkromných zdrojov financovania.
„Navyše, napríklad mzda riaditeľky organizácie, ktorá pred jej začlenením pod NIVaM manažovala dve veľké reformy, tvorila iba polovicu najvyššej mzdy v súčasnom NIVaM. Budeme preto pozorne sledovať, ako bude ministerstvo situáciu riešiť,” zakončila Kalmárová.