BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Najlepšie šance zamestnať sa majú absolventi informatiky, strojárstva, ekonomiky a spoločenských vied. Vyplýva to z rebríčka záujmu zamestnávateľov o absolventov vysokých škôl, ktorý zostavila spoločnosť Profesia. Rebríček pritom vychádza len z pohľadu zamestnávateľov pri hľadaní nových zamestnancov a nehovorí o kvalite vysokých škôl.
Najžiadanejších absolventov na trhu práce má spomedzi vysokých škôl bratislavská Ekonomická univerzita. Nasleduje Slovenská technická univerzita a Žilinská univerzita. Prvá trojica univerzít je teda rovnaká ako vlani. Oproti minulému roku stúpol záujem o absolventov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, najmä vďaka vyššiemu záujmu firiem o absolventov jej Technickej fakulty. Najvýraznejší pokles záujmu zaznamenali o absolventov banskobystrickej Univerzity Mateja Bela.
Záujmu zamestnávateľov sa teší Fakulta informatiky a informačných technológií
Spomedzi fakúlt vedie rebríček záujmu zamestnávateľov už niekoľko rokov po sebe Fakulta informatiky a informačných technológií bratislavskej Slovenskej technickej univerzity. Životopis absolventa vysokej školy, ktorý si hľadal zamestnanie v roku 2014 cez portál Profesia.sk, si v priemere pozreli traja zamestnávatelia, životopis absolventa Fakulty informatiky a informačných technológií bratislavskej Slovenskej technickej univerzity si však v priemere pozrelo sedem rôznych zamestnávateľov.
Druhou v poradí je Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity a treťou Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Viac ako šesť firiem si prezrie tiež životopis absolventov Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity.
Absolventom pomáha prax
Oproti minulému roku najviditeľnejšie stúpol záujem o absolventov Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity a Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Absolventom fakúlt technického zamerania pomohol vlaňajší nárast počtu pracovných ponúk do oblastí, ako sú strojárstvo a výroba.
Zo zistení vyplýva, že absolventom pomáha, ak majú prax. Z absolventov, ktorí skočili školu v posledných troch rokoch, si však odbornú prax alebo stáž počas školy vo svojich životopisoch uvádza iba šesť percent ľudí. Prax pritom zvyšuje záujem zamestnávateľov o desať percent oproti tým, ktorí ju nemajú.
Stáže a prax v odbore z najžiadanejšej top dvadsiatky fakúlt najčastejšie deklarujú ľudia, ktorí skončili fakulty so zameraním na medzinárodné vzťahy alebo ekonomiku. Najmenej počas školy praxujú ľudia s technickým zameraním.