- aktualizované 22. novembra, 15:06
Povinné testovanie detí od dvoch do dvanásť rokov, ktoré sa chcú zúčastniť tréningu či krúžkov, sa ešte možno zruší.
„Uvedená problematika bude ešte predmetom diskusie. Ak budeme vedieť epidemiologické riziko znížiť iným spôsobom, vieme na základe odbornej debaty toto rozhodnutie prehodnotiť,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Opatrenie odporučili odborníci
Deti od dvoch do 12 rokov nie sú podľa nových vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR už považované za plne zaočkované a od pondelka 22. novembra sa nemôžu zúčastňovať ani tréningov či krúžkov v prípade, že ochorenie COVID-19 neprekonali, alebo sa nemôžu preukázať negatívnym výsledkom testu.
„Ministerstvo zdravotníctva vníma citlivosť tejto problematiky, uvedené bolo odporučením Konzília odborníkov vzhľadom na to, že detičky v danej kategórii zväčša nie sú zaočkované a predstavujú epidemiologické riziko. Faktom zároveň je, že ministerstvo zdravotníctva veľmi pozorne sleduje trendy ako aj vývoj v oblasti ochrany detí pred vírusom,“ uzavrela Eliášová, ktorá nespresnila, že kedy by sa vyššie spomínané opatrenie mohlo zmeniť.
Viac o téme: Koronavírus
Podľa športových klubov opäť na všetko doplácajú deti. Vždy totiž platilo a platiť bude, že šport a pohyb je najlepšia prevencia voči chorobám.
„Pre mňa je nepochopiteľné, neakceptovateľné, že sa vytvorí kategória detí od 2 rokov do 12 rokov, ktorej sa doslovne zakáže športovať! Nestačí, že sa testujú doma, v škole, ale ešte ich treba vyhnať sa testovať AG alebo PCR testom pred každým tréningom. Toto je úplne choré! Nie sme proti opatreniam, ale toto nepochopíme. Šport je u nás na úplne poslednom mieste a to už od začiatku pandémie,“ povedal pre agentúru SITA športový riaditeľ FC IMAS Peter Tóth.
Na situáciu doplácajú deti
Na pandemickú situáciu opäť doplácajú deti, a to i tie najmenšie. Upozornila na to iniciatíva Dajme deťom hlas. Podľa iniciatívy nemá takýto prístup k deťom do 12 rokov v európskych krajinách obdobu.
Na pandemickú situáciu doplácajú najviac deti, slovenské reštrikcie nemajú v Európe obdobu
„Deti by nemali podliehať obmedzeniam pri svojich rozvojových aktivitách a ak štát vyžaduje testovanie, mali by byť deťom neinvazívne testy dostupné bezplatne,“ zdôraznili s tým, že to sa už deje v prípade žiakov a študentov, ktorí sa testujú pred príchodom do školy, no cestou zo školy na krúžok od nich štát vyžaduje, aby rovnaký test absolvovali v mobilnom odberovom mieste.
Podľa iniciatívy by domáce testy mali deťom platiť aj na mimoškolské aktivity, obzvlášť ak bývajú v nemenných skupinách so známymi účastníkmi.