BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) – Výsledky škôl a žiakov vo výchove a vzdelávaní či predbežný záujem žiakov o štúdium na osemročnom gymnáziu budú kritériami, podľa ktorých sa bude postupovať pri určovaní počtu žiakov prvého ročníka s osemročným vzdelávacím programom pre každý nasledujúci školský rok.
Počíta s tým návrh novely školského zákona z dielne poslancov SNS. V prípade jeho schválenia a nadobudnutia navrhovanej účinnosti od 1.septembra sa bude podľa nových pravidiel postupovať už v rámci prijímacieho konania pre nasledujúci školský rok 2019/2020.
Zimenová žiada odlišný spôsob výučby slovenčiny, chce odstrániť jazykovú bariéru
Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva, po novom bude ministerstvo určovať záväzný počet žiakov, ktorých bude možné prijať do prvého ročníka s prihliadnutím na záujem o osemročné štúdium v každom kraji. Konkrétne v spolupráci s Inštitútom vzdelávacej politiky určí na základe vyššie uvedených kritérií koeficient pre jednotlivé kraje, ktorý sa bude násobiť zákonom ustanovenou päť percentnou kvótou.
Kvóta sa zmení vzhľadom na Bratislavský kraj
Ak bude záujem o štúdium na osemročnom gymnáziu vyšší, ako je to napríklad v prípade Bratislavského kraja, kvóta sa na základe určeného koeficientu zvýši nad spomínanú päť percentnú hranicu, čo sa premietne do počtu prijatých žiakov. Takýmto spôsobom sa zabezpečí optimálne rozdelenie pre všetky kraje. V tých, v ktorých je dopyt vyšší, bude kvóta vyššia, pri krajoch s nižším záujmom bude kvóta nižšia.
Na Slovensku chýbajú školy s vyučovaním v rómčine, upozorňuje ombudsmanka Patakyová
Náklady na žiakov prijatých nad rámec nebudú hradené zo štátneho rozpočtu, ale bude si ich musieť vykryť zriaďovateľ zo svojich vlastných zdrojov. To znamená, že v prípade štátnych i cirkevných škôl, v ktorých je bezplatné vzdelávanie garantované ústavou, nebude môcť škola vyberať školné od rodičov. Konečné počty žiakov, ktorých je možné prijať v danom školskom roku v príslušnom kraji, teda určí ministerstvo školstva a rozpošle okresným úradom v sídle kraja.
Okresný úrad z dôvodu znalosti miestnych pomerov a regionálnych požiadaviek zanalyzuje požiadavky zriaďovateľov na počty žiakov na každom gymnáziu podľa kritérií taxatívne uvedených v návrhu zákona. Zároveň tak ako doteraz prerokuje navrhované počty žiakov každého gymnázia s jeho zriaďovateľom.
Upraviť fungovanie osemročných gymnázií
Následne prerozdelí počty určené ministerstvom na príslušné gymnáziá, pričom ministerstvu školstva bude prináležať kompetencia schváliť, respektíve upraviť navrhované prerozdelenie.
Zámerom novely je upraviť fungovanie osemročných gymnázií komplexne a systémovo pre celé územie Slovenska, avšak s prihliadnutím na regionálne potreby jednotlivých krajov.
Doterajšie problémy prijímania žiakov, ktoré avizovali zriaďovatelia v Bratislavskom kraji, kde je po osemročných gymnáziách primárne väčší dopyt, sa podarilo pozmeňovacím návrhom zákona vo februári tohto roka vyriešiť iba čiastkovo a dočasne, a to pre nasledujúci školský rok 2018/2019.