Petíciu za zrušenie štátnic doteraz podpísalo vyše 10-tisíc vysokoškolákov. Študenti sú nepokojní, že kým maturity ministerstvo školstva zrušilo, záverečné skúšky na univerzitách ponechalo.
Minister školstva (MŠ) Branislav Gröhling (SaS) im odkázal, že do spôsobu konania štátnic vysokým školám nebude zasahovať. „Základným školám sa zrušilo hodnotenie, žiaci ho dostávajú slovne a deviatakom sa zrušili monitory. Maturantom MŠ odpustilo internú aj externú formu maturít. Vysokoškolákom? Nič,“ uvádzajú autori petície.
Letný semester sa predĺžil
Zároveň dodávajú, že letný semester sa na univerzitách pre koronavírus predĺžil, rovnako aj dátum odovzdania záverečných prác, no neotvorili sa knižnice. Študenti si tak nemôžu požičať knihy pre vypracovanie svojich záverečných prác. „Iba nám poskytli rešeršné služby zdarma, ktoré sme už vyhotovené dávno mali,“ sťažujú sa.
Viac o téme: Koronavírus
Koronavírus: Matovič reagoval na čísla nakazených, tri rómske komunity už nie sú v karanténe a v Česku otvoria aj reštaurácie (online)
Vysokoškoláci sa pýtajú, prečo sa automaticky predpokladá, že majú podmienky na online štátnice, ak študenti maturitných ročníkov nemali vhodné podmienky na online maturity.
Maturity v roku 2020 nebudú, žiakom učitelia spriemerujú koncoročné známky
„Prečo nám nedokážu ohodnotiť bakalárske / diplomové práce bez toho, aby sme ich museli online obhajovať? Nie každý študent vysokej školy totižto má vybavenie na to, aby bez problémov absolvoval online obhajobu / online štátnu skúšku,“ píše sa v petícii.
Vyjadrenie rady vysokých škôl
Minister školstva Gröhling vo štvrtok 30. apríla povedal, že spôsob konania štátnic si organizujú samotné vysoké školy a ministerstvo im do toho nebude zasahovať. Dodal, že dúfa, že vysokoškoláci sa nechcú porovnávať so žiakmi základných škôl. „Vzdelávanie u nich (vysokoškolákov, pozn. SITA) prebieha úplne iným spôsobom a verím, že to zvládnu,“ dodal.
K petíciám sa vyjadrila ja Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ). Tá vo svojom statuse na sociálnej sieti uviedla, že zrušenie štátnic bez komplexnej úpravy študijných programov je krokom vzad.
Podľa rady požiadavky petície smerujú k zníženiu nárokov na kvalitné ukončenie štúdia a priebežné hodnotenia. Zástupcovia ŠRVŠ uznali, že nie všetci študenti majú technické vybavenie na absolvovanie online skúšok, no podotkli, že viaceré vysoké školy úspešne zaviedli skúšky cez online platformy.