Na Učiteľskú osobnosť Slovenska bolo nominovaných temer 1 500 pedagógov. Platných prihlášok bolo 152, čo ale súvisí s tým, že poniektorí z nich boli študentstvom, rodičmi, či kolegami, nominovaní viackrát.
Ako informovala Nicole Školíková z SKPR Strategies, prvá fáza aktuálneho ročníka ocenenia bola veľmi úspešná. Dôvody nominovania pedagógov sa rôznia.
TOP 30 učiteľských osobností
„Prevládajú slová o empatii a inovatívnom vzdelávaní, ale sú medzi nimi aj také, ktoré dokumentujú náročné životné podmienky žiakov a všestrannú ochotu pedagógov pomôcť im,“ uviedla Školíková.
Titul Učiteľ Slovenska zmenil s príchodom nového ročníka názov na Učiteľská osobnosť Slovenska
Doplnila, že medzi dôvodmi nominácie sú aj práca s marginalizovanými komunitami či s deťmi z Ukrajiny. Prihlášky posúdi odborná porota a vyberie TOP 30 učiteľských osobností Slovenska za rok 2023.
„Verejnosť bude tiež hlasovať za pedagogickú osobnosť prostredníctvom ocenenia Cena verejnosti,“ informovala Školíková.
Zastúpenie z celého Slovenska
Nominovaní učitelia a učiteľky majú rôznu dĺžku praxe, najdlhšiu prax má nominovaná pedagogička z Nových Zámkov, a to 53 rokov. Najviac nominácií je z Bratislavského kraja, no zastúpené sú i ostatné regióny. Spomedzi 152 platných prihlášok je 27 nominovaných mužov.
V medzinárodnej jazykovej súťaži s WocaBee môžu školy získať až 6 000 EUR na modernizáciu
„Sme radi, že aj tento rok máme zastúpenie pedagógov a pedagogičiek z celého Slovenska. Prihlasujú sa pedagógovia z veľkých škôl, aj drobných vidieckych školičiek, učiteľky matematiky, dejepisu, biológie, ale aj telesnej výchovy či etiky – pretože pedagogická výnimočnosť nie je viazaná na konkrétne miesto či predmet. Máme naozaj z čoho vyberať,“ skonštatovala riaditeľka mimovládnej organizácie Živica, ktorá je organizátorom ocenenia, Zuzana Labašová.
Pod záštitou prezidentky
Ocenenie Učiteľská osobnosť Slovenska sa dlhodobo snaží zviditeľniť výnimočných pedagógov. Ide o národnú cenu, ktorá je licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize. Ocenenie je realizované pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej.
Chceme byť účastní aj pri tvorbe legislatívy, tvrdia riaditelia škôl s rómskymi žiakmi (rozhovor)
„Ide o ocenenie inšpiratívnych a výnimočných učiteľov základných a stredných škôl naprieč Slovenskom,“ uzavrela Školíková.