Na Lekárskej fakulte UK sa konali historicky prvé online štátnice (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prvé online štátnice sa konali v pondelok z predmetu gynekológia a pôrodníctvo. Foto: Univerzita Komenského v Bratislave

Historicky prvé online štátnice na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave spustili tento týždeň na Lekárskej fakulte UK. Za jeden deň každá komisia vyskúša približne desať študentov, čo je rovnaký počet ako v prípade klasického skúšania.

Ako pre agentúru SITA vysvetlila hovorkyňa UK Lenka Miller skúšajúca komisia sedí za prísnych hygienických okolností v miestnosti na fakulte a študent odpovedá zo svojej izby doma.

Viac o téme: Koronavírus

Jeden študent odpovedá 30 – 40 minút. Dodala, že takýmto spôsobom už odskúšali študentov z predmetov v študijných programoch všeobecné a zubné lekárstvo. Súbežne prebieha skúšanie slovenských aj zahraničných študentov deviatimi štátnicovými komisiami.

Prípravy na online štátnice

Miller priblížila, že s prípravami na online štátnice začala Lekárska fakulta UK dva týždne pred spustením. Výpočtové centrum zabezpečilo technickú stránku a pripravila sa logistika pre skúšajúcich a pre študentov. V piatok 3. apríla pred štátnicami zaškolili zodpovedných členov štátnicových komisií na prácu v systéme MS Teams.

Dnes máme štvrtý bezproblémový deň online štátnic,“ hovorí prodekan fakulty pre rozvoj Peter Jackuliak. Študenti so systémom pracujú už niekoľko týždňov, odkedy sa realizuje dištančné vzdelávanie. Deň pred štátnicami sa člen komisie spojí so študijnou skupinou, otestujú si spojenie a určia harmonogram pripojenia na konkrétny čas. V jednom čase skúšajú naraz dvoch študentov a priebeh štátnych skúšok sa nahráva, s čím študenti vyjadria súhlas.

Štátnice sú navyše vysielané online pre verejnosť,“ dodáva vedúca výpočtového strediska Katarína Soroková. Štátne skúšky sú totiž podľa zákona o vysokých školách verejné. Výsledok štátnej skúšky oznámi vedúci komisie po ukončení štátnic v daný deň poobede.

Uvedomujú si vážnosť situácie

Aby mala komisia stály vizuálny kontakt, študent sa pripája cez počítač, výnimočne cez iné mobilné zariadenie. „Študenta môžeme vyzvať, aby ukázal miestnosť, prípadne pracovnú plochu. Vo všeobecnosti majú menej času na prípravu alebo odpovedajú bez prípravy. Myslím si však, že naši študenti, ktorí sú už len krôčik k získaniu titulu, si uvedomujú vážnosť súčasnej situácie,“ myslí si Jackuliak. Nepredpokladá, že by ju zneužili na podvádzanie. Podotkol, že skúsený skúšajúci navyše niekoľkými otázkami zistí skutočné vedomosti študenta.

Pedagógovia si túto formu štátnic pochvaľujú. „Fungovalo to celkom dobre. Skúšam zahraničných študentov a privítal som, že sa vôbec zvolila táto možnosť skúšania. Môžem povedať, že všetci študenti sa pripravili zodpovedne,“ povedal predseda skúšobnej komisie v odbore gynekológia Kamil Pohlodek.

Mnohí študenti sa pritom od vypuknutia epidémie venujú rôznym dobrovoľníckym aktivitám. „Študenti sú s touto formou skúšania tiež spokojní. Svoje možno zohráva aj psychologický fakt, že sú doma,“ myslí si Jackuliak. V prvý deň štátnic sa nepodarilo spojenie so študentkou, ktorá mala slabší signál. Fakulta hľadá riešenie a odkazuje, že nikto sa nemusí obávať, že pre technické problémy neurobí skúšku.

Štátnice pokračujú

Štátnice pokračujú budúci týždeň a v ďalších turnusoch v máji a júni. V máji sa okrem toho uskutočnia aj prvé obhajoby diplomových prác online formou, absolvujú ich študenti zubného lekárstva.

Prodekan fakulty pre vedu Ivan Varga je presvedčený, že tento spôsob skúšania nijako neznižuje odbornú úroveň absolventov a ich pripravenosť na prácu v zdravotníckych zariadeniach.

V tejto situácii ide o takmer plnohodnotnú alternatívu prezenčného skúšania,“ dodáva. Viacerí členovia komisií pripúšťajú, že tento spôsob by mohol aj v budúcnosti predstavovať alternatívu ku klasickému skúšaniu v prezenčnej forme.

Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zaviedla sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kamil PohlodekKatarína SorokováLenka MillerPeter Jackuliak
Firmy a inštitúcie LF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave