Ministerstvo školstva vydalo nové usmernenie, zameriava sa na deti zo špeciálnych výchovných centier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V prípade, že obývate jednu domácnosť s infikovaným človekom, karanténa sa vám môže predĺžiť. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

V karanténnom zariadení (KZ), do ktorého sa umiestňujú detí zo špeciálnych výchovných inštitúcií, akými sú diagnostické a reedukačné centrá, môže byť najviac šesť detí. V prípade, že príslušník polície zadrží dieťa na úteku, v spolupráci s kuratelou zabezpečí jeho okamžitý prevoz do najbližšieho KZ.

Viac o téme: Koronavírus

Aj toto sú opatrenia, ktoré rieši nové usmernenie Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR, zverejnené na portáli ucimenadialku.sk. Vyplýva to z tlačovej správy štátnej tajomníčky ministerstva školstva Moniky Filipovej (SaS), ktorú agentúre SITA poskytol hovorca strany Ondrej Šprlák.

Umiestnenie detí do karantény

Usmernenie sa zaoberá aj KZ, do ktorých sa umiestňujú deti, ktoré majú byť prijaté do centier na základe rozhodnutia súdu či tie, ktoré bez dovolenia opustili centrum na viac ako 24 hodín.

„V karanténnom zariadení však možno umiestniť najviac šesť detí. Aj toto je cesta, ako pomôcť deťom, rodičom, ale aj zamestnancom diagnostických a reedukačných centier zvládnuť túto neľahkú situáciu,“ konštatovala Filipová.

Podmienky prevozu dieťaťa do KZ

Nové usmernenie rezortu školstva spresňuje aj podmienky prevozu dieťaťa do KZ.

„Ak príslušník Policajného zboru zadrží dieťa na úteku, v súčinnosti s kuratelou zabezpečí bezodkladný prevoz dieťaťa do najbližšieho karanténneho zariadenia, v ktorom je umiestnených menej ako šesť detí. Následne, po prevoze dieťaťa, riaditeľ príslušného centra zabezpečí doručenie ošatenia, osobných vecí a karty poistenca dieťaťa,“ uvádza sa v dokumente.

Preventívne opatrenia pre centrá

Dôležitou súčasťou usmernenia sú aj úlohy pre okresné úrady, ktoré určia rozsah preventívnych opatrení pre centrá vo svojej územnej pôsobnosti. Určia tiež ochranné prostriedky pre zamestnancov a detí pri jednotlivých činnostiach, najmä pri preberaní dieťaťa.

Doba pobytu dieťaťa v KZ je najviac 14 dní a po jeho ukončení sa dieťa vráti do centra. Na usmernení z 28. apríla k prevádzke týchto špeciálnych výchovných zariadení spolupracoval rezort školstva aj s Ministerstvom vnútra SR a Úradom verejného zdravotníctva SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Monika FilipováOndrej Šprlák
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMV Ministerstvo vnútra SRÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)