Ministerstvo školstva v aktuálnom školskom roku neuvažuje o rušení niektorých školských olympiád. Na svojej webstránke to uviedol Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM).
Zvýšenie nákladov
Upozornil však, že náklady na olympiády vzrástli, aj v dôsledku inflácie, no od roku 2008 nedošlo k systematickému navýšeniu ich rozpočtu.
„Olympiády predstavujú komplexnú agendu, ktorá sa skladá z koordinácie všetkých kôl až po vycestovanie na medzinárodné kolá do zahraničia. Do finančných nákladov treba započítať cestovné a logistické výdavky, stravovanie a ubytovanie a rôzne ďalšie poplatky spojené s účasťou a zahraničnou reprezentáciou. V priebehu posledných rokov tieto položky mimoriadne zdraželi,“ vysvetľuje NIVaM.
Komisár pre deti Mikloško vyzval ministerstvá na reguláciu mobilov na školách, zákaz platí v každej štvrtej krajine Európy
Dodal ale, že nechcú šetriť na organizácii, lebo vnímajú úlohu olympiád vo vzdelávacom systéme, a tak potrebujú hľadať spôsoby, ako ich naďalej zabezpečovať.
Podpora talentu detí a mládeže
„Ak by sa za posledné roky nerobili efektívne opatrenia a nehľadali možnosti, ako olympiády organizovať, nebolo by ich možné v súčasné dni realizovať ani v takom nastavení, v akom aktuálne sú,“ poznamenáva inštitút.
Poukazuje na to, že v posledných rokoch boli napríklad zrušené letné školy, motivačné sústredenia, korešpondenčné súťaže, ale i vydávanie publikácií, či organizovanie seminárov pre učiteľstvo, ktoré žiakov na olympiády pripravuje, a tiež vzdelávanie pre organizátorov.
Ide skôr o burzu nápadov, kritizuje komora návrhy na riešenie nedostatku učiteľov
NIVaM uviedol i to, že sa usiluje o podporu talentovaných detí a mládeže, a z tohto dôvodu zriadil i expertnú skupinu k tejto téme, rovnako aj samostatné oddelenie venované nadaniu a talentu.
Systematické financovanie
„Je však potrebné vytvárať spolupráce a nachádzať riešenia, a pokiaľ je niektorá oblasť pre budúcnosť Slovenska mimoriadne dôležitá, nastaviť jej systematické a udržateľné financovanie,“ uviedol.
Učebnica občianskej náuky vysiela toxický odkaz pre deti mimo „harmonickej“ rodiny, petíciou žiadajú jej stiahnutie
Olympiády podľa NIVaM-u predstavujú súťaže, ktoré svojím spôsobom organizácie dávajú priestor na zapojenie mnohým žiakom, ktorí chcú overiť svoje vedomosti. Pre talentovanú mládež na Slovensku tak poskytujú priestor na ďalšie rozvíjanie a podporu.
„Školské olympiády majú viacero postupových kôl. Po školskom kole nasledujú krajské a okresné kolá. Práve okresné kolá sú pre mnohé školy často dôležitejšie ako celoštátne, s ohľadom na prijímacie konanie, nakoľko k nim prichádzajú najčastejšie žiaci z daného regiónu,“ vysvetlil NIVaM.