Mimoriadna situácia spôsobená šírením ochorenia Covid-19 bola pre školstvo výzvou aj príležitosťou. V rámci poslednej šiestej česko-slovenskej online debaty o školstve sa na tom zhodli ministri školstva oboch krajín, a to Branislav Gröhling (SaS) a Robert Plaga.
Pandémia otvorila nové príležitosti
Debatu v rámci projektu Deti nepočkajú! organizovala Stála konferencia aktérov vo vzdelávaní (SKAV) spolu so svojou partnerskou organizáciou v ČR.
Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Obaja ministri budú v spoločnej debate pokračovať aj osobne, a to v pondelok 22. júna počas oficiálnej návštevy slovenského ministra školstva Gröhlinga v Prahe.
Hlavní predstavitelia školstva na Slovensku a v Českej republike sa zhodli na tom, že pre koronakrízu sa upriamila pozornosť na význam vzdelávania a otvorila sa tiež otázka nových príležitostí v školstve.
Základy novej reformy
„V tomto období sme začali nastavovať možno už aj prvé základy budúcej reformy slovenského školstva,“ uviedol v debate Gröhling.
Školstvo by malo byť podľa neho veľmi rozmanito zamerané na požiadavky rodičov a schopnosti či potreby žiakov.
Dodal, že oblasť vzdelávania by chceli vybudovať práve na tomto základe. Slovensko podľa Gröhlinga zažilo „jednoliate školstvo“, čo pre krajinu nebolo vyhovujúce.
Rôzne pohľady na vzdelávanie
„Školstvo je v akejkoľvek krajine postavené na dlhodobých a premyslených riešeniach a naraz sme všetci ministri školstva v Európe stáli pred rýchlymi rozhodnutiami, kde sme museli okamžite premyslieť všetky pre a proti jednotlivých variantov a neexistovali optimálne riešenia,“ upozornil minister školstva, mládeže a telovýchovy ČR Plaga.
Ako v debate ďalej poznamenal, pozitívny moment, keď sa deti vrátili do škôl, bol však silnejší než náročné obdobie.
Organizátori diskusie sa snažili nastaviť debaty tak, aby zachytili pohľad na vzdelávanie v čase koronakrízy zo strany rodičov, učiteľov, riaditeľov, zriaďovateľov škôl, študentov či zástupcov firiem a hlavných predstaviteľov školstva.
Záznam diskusií si môže odborná aj bežná verejnosť pozrieť v profile Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a projektu Deti nepočkajú! na sociálnej sieti.