- aktualizované 24. feburára 15:50
Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR) nesúhlasí s novelou zákona o vysokých školách a žiada jej stiahnutie. RVŠ SR to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala jej tajomníčka Lucia Sebechlebská. Rade sa nepáči napríklad fakt, že novela zákona by verejné vysoké školy uvrhla do závislosti od politickej moci a umožnila ovládnutie verejných vysokých škôl prostredníctvom personálnych nominácií ministra školstva. Vysoké školy by sa tak podľa RVŠ SR vrátili do obdobia pred novembrom 1989.
Likviduje akademickú samosprávu
„Návrh zákona je nekoncepčný a účelový. Navrhované ustanovenia neriešia skutočné problémy vysokých škôl. Prehlbuje obmedzenie autonómie vysokých škôl. Návrh bol vypracovaný bez spolupráce s vysokými školami a ich reprezentáciami a prakticky likviduje akademickú samosprávu na vysokých školách a ich fakultách,“ uviedla RVŠ SR v tlačovej správe.
Gröhling chce diskutovať o očkovaní vysokoškolských učiteľov, študenti potrebujú praktickú výučbu
Rada dôrazne žiada Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) vypracovávať legislatívne návrhy v oblasti vysokého školstva v spolupráci so všetkými reprezentáciami vysokých škôl v zmysle zákona o vysokých školách a v súlade s programovým vyhlásením vlády. V prípade nerešpektovania požiadaviek je RVŠ SR Rada pripravená vyzvať vysoké školy k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti.
Ministerstvo vyzýva na odbornú diskusiu
MŠVVaŠ v reakcii uviedlo, že ešte pred utorňajším rokovaním poskytlo predstaviteľom Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) návrh materiálu v predstihu. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a štátny tajomník rezortu školstva Ľudovít Paulis na rokovaní s konferenciou a následne aj na rokovaní s RVŠ SR predstavili základné atribúty a dôvody novelizácie. Obe organizácie zároveň vyzvali na odbornú a vecnú diskusiu o predloženom návrhu.
Gröhling prezradil, kedy dostanú školy kloktacie testy. Ministerstvo preverí ich záujem
„Na rokovaniach zazneli viaceré všeobecné, ale aj niektoré konkrétne návrhy, ktorými sa bude ministerstvo školstva zaoberať a budú predmetom diskusie a vyhodnocovania. MŠVVaŠ SR verí, že reprezentácie vysokých škôl pristúpia k diskusii zodpovedne, vecne a odborne, tak aby bol naplnený spoločný cieľ zvyšovania kvality vysokých škôl a vysokoškolského prostredia,“ dodal pre agentúru SITA tlačový odbor MŠVVaŠ.