BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Očakávaný brexit prinesie zo sebou niekoľko dôsledkov, ktoré sa odrazia aj pre Slovákov študujúcich v Spojenom kráľovstve. Európsky parlament prijal legislatívu, ktorá v prípade tvrdého brexitu, má za úlohu zminimalizovať negatívne dopady v oblasti dopravy, sociálneho zabezpečenia, exportu či programu Erasmus.
V čase vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie bude v Spojenom kráľovstve takmer 14 000 študentov z 27 členských krajín EÚ z toho niekoľko stoviek sú práve Slováci. Naopak, na území Európy bude v tom čase okolo 7000 študentov zo Spojeného kráľovstva.
Záruky pre študentov a učiteľov
Poslanci Európskeho parlamentu v stredu schválili legislatívu, ktorej cieľom je minimalizovať negatívne dopady prípadného tvrdého brexitu v oblasti dopravy, sociálneho zabezpečenia či programu Erasmus.
Slovensko sa pripravuje na odchod Británie z Európskej únie, vláda schválila lex brexit
Ako informuje tlačové stredisko Európskeho parlamentu, súčasťou legislatívneho balíka sú právne záruky pre študentov a učiteľov, ktorí v rámci programu Erasmus pôsobia aktuálne v Spojenom kráľovstve alebo z neho pochádzajú a nachádzajú sa v inom členskom štáte EÚ, ale aj opatrenia na zachovanie základných služieb leteckej, cestnej, autobusovej a nákladnej dopravy medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou.
Uznávanie vzdelania
Napriek neistote brexitu, britské univerzity stále patria medzi obľúbené študentské destinácie a kvalitné vzdelávanie ponúkajú aj Slovákom. Britská vláda prisľúbila, že študentom, ktorí nastúpia v akademickom roku 2018/2019 alebo 2019/2020, sa školné poplatky pre brexit nezmenia. Ministerstvo školstva ale možnosť vyšších poplatkov v budúcnosti nevylúčilo.
Európska únia sa chystá na chaotický brexit, podľa Maasa sa zahrávajú s blahobytom občanov
„V prípade uznávania dokladov o vzdelaní nadobudnutých v Spojenom kráľovstve na účely ďalšieho štúdia (akademické účely) nepríde k zmenám v procese uznávania. Nastavené procesy uznávania dokladov o vzdelaní na účely ďalšieho štúdia ostanú zachované“ – informuje ministerstvo školstva na svojej stránke s tým, že uznanie dokladu o maturitnej skúške alebo inej záverečnej skúške vydaného zahraničnou strednou školou a dokladu o vzdelaní vydaného zahraničnou základnou školou na účely pokračovania v štúdiu alebo iné účely, s výnimkou uznania odbornej kvalifikácie, je v kompetencii príslušného okresného úradu odboru školstva v sídle kraja.
V prípade neukončeného vzdelania je zaradenie žiaka do príslušného ročníka na základe ročníkového vysvedčenia vydaného zahraničnou základnou a zahraničnou strednou školou v kompetencii riaditeľa školy v Slovenskej republike.
Program Erasmus+
Program Erasmus+ patrí medzi hlavné iniciatívy EÚ a pravdepodobne je jedným z najúspešnejších programov Európskej únie. Program začal fungovať pred viac ako 30 rokmi a odvtedy poskytol viac ako deviatim miliónom mladých Európanov príležitosť na vzdelávaciu mobilitu v zahraničí.
Vytvoril celú generáciu ľudí, ktorí sa stotožňujú s Európou. Generácia otvorených, sebavedomých a silných ľudí, ktorí zdieľajú spoločné európske hodnoty a prispievajú k budovaniu vedomostnej základne a odolnosti európskeho hospodárstva a spoločnosti.