- aktualizované 21. februára 15:56
Verejné vysoké školy na Slovensku dôrazne protestujú proti časti obsahu novely zákona o vysokých školách, ktorý je v schvaľovacom procese Národnej rady SR (NR SR).
Väčšina fakúlt na Slovensku preto v pondelok vstúpi do štrajku a na jeden deň preruší vyučovanie. V tlačovej správe o tom informovala Lucia Sebechlebská, tajomníčka Rady vysokých škôl SR.
Obmedzenie autonómie a princípov
Podľa Rady vysokých škôl novela zákona zásadným spôsobom útočí na samosprávu na verejných vysokých školách a ich fakultách a obmedzuje ich autonómiu a princípy, ktoré do vysokého školstva priniesli udalosti novembra 1989.
Predložený návrh novely vysokoškolského zákona ruší demokratické princípy, tvrdí Rada vysokých škôl
„Ide o rozhodovanie najmä o základných hospodárskych otázkach, o obsadzovaní miest vysokoškolských učiteľov, voľbu rektorov a dekanov. Práve vďaka transparentnosti a demokratickým princípom sa podarilo doteraz chrániť vysoké školstvo pred neprimeraným politickým vplyvom a vplyvom lobistických skupín, presadzujúcim nie verejné, ale svoje vlastné záujmy,“ vysvetľuje Sebechlebská.
Tvrdenia o nekvalitných VŠ odmietajú
Rada ďalej nesúhlasí s plošnými tvrdeniami o nekvalite slovenských vysokých škôl a o tom, že stav slovenského vysokého školstva je dôsledkom samosprávneho systému ich riadenia. „Rovnaký systém akademickej samosprávy s úspechom funguje v Českej republike, kam odchádza študovať najviac slovenských študentov,“ konštatuje.
Študentská rada vysokých škôl podporuje novelu vysokoškolského zákona, požaduje dofinancovanie univerzít
Na znak protestu v pondelok symbolicky prerušila výučbu aj Univerzita Komenského (UK) v Bratislave. Medzi vysokými školami, ktoré podporili výzvu RVŠ SR, je tiež Slovenská technická univerzita v Bratislave, Trnavská univerzita v Trnave, niektoré fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach aj Vysokej školy múzických umení v Bratislave či Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Novelu zákona o vysokých školách by mal parlament prerokovať v marci.
Výzvu nepodporili štyri vysoké školy
Rektor UK Marek Števček udelil na pondelok všetkým študentom UK rektorské voľno, aby sa vytvoril priestor na diskusie o aktuálnej situácii a dôvodoch odmietavého stanoviska UK k novele zákona o vysokých školách. Zároveň pripravil tri prednášky s diskusiou, ktoré naživo vysielal na YouTube kanáli univerzity.
Člen Rady vysokých škôl SR Pavel Neogrády z Prírodovedeckej fakulty UK podotkol, že zo 106 fakúlt viac ako 60 podporilo výzvu bezprostredne a zhruba sedem výzvu podporilo z časti. Podľa jeho informácií výzvu nepodporili štyri vysoké školy.
Novela vysokoškolského zákona má zvýšiť transparentnosť pri obsadzovaní vedúcich funkcií na vysokých školách
Členka Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Zuzana Bujačková na tlačovej konferencii zdôraznila, že vyhlásenie ŠRVŠ o podpore vysokoškolského zákona nebolo prijaté jednomyseľne a aj z vyjadrení jednotlivých študentských častí akademických senátov podľa nej vyplýva, že študenti jednomyseľne nepodporujú spomínanú novelu a nepovažujú ju za proštudentskú.
Boj o spôsob výberu rektorov, dekanov a správnej rady
Ako otázne vníma zmenu postoja vedenia ŠRVŠ k vysokoškolskej novele.
„Diskusia, ktorá je spojená s novelou vysokoškolského zákona, sa zúžila na boj o spôsob výberu rektorov, dekanov a správnej rady. Diskusia o tom, či je novela proštudentská, sa zúžila na debatu o marginálnych otázkach, napríklad uznávanie predmetov pri zahraničných mobilitách, čo bolo upravené bolonským systémom,“ uviedla.
Podpredseda študentskej časti akademického senátu Lekárskej fakulty UK Ján Chvála sa vo svojom príhovore v mene viacerých študentských častí akademických senátov dištancoval od uznesení ŠRVŠ a najmä mediálnych vyjadrení vedenia ŠRVŠ.
„Sme veľmi sklamaní, že naši najvyšší zástupcovia, ktorí majú študentov najviac chrániť, úplne zmenili postoj k novele a prevzali rétoriku niektorých politikov, pričom ich vyjadrenia sú v kľúčových bodoch v zjavnom rozpore s realitou a záujmami študentov,“ zhodnotil.