Zástupcovia Študentskej rady stredných škôl (ŠRSŠ) deklarujú, že bezpečnosť slovenských škôl musí byť prioritou pre vládu Roberta Fica (Smer-SD) a Národnú radu SR.
Zároveň ich znepokojili výsledky medzinárodného testovania PISA, ktoré ukázali, ako zle je na tom naše školstvo. Kompetentných vyzvali, aby v zápase o lepšie školstvo nepoľavili a aby sa usilovali o kontinuitu v reformách a stratégiách naprieč viacerými volebnými obdobiami.
Študenti sa stretli s vládnymi predstaviteľmi
Študenti sa v predchádzajúcich dňoch stretli s predstaviteľmi vládneho kabinetu, vedením parlamentu či členmi parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. S predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim (Hlas-SD) diskutovali o bezpečnosti na školách či výsledkoch PISA testov.
Stredoškoláci sú znepokojení s výsledkami testovania PISA 2022, chcú sa stretnúť s Druckerom
Pellegrini študentov uistil, že ministerstvo vnútra, Policajný zbor i rezort školstva, vedy, výskumu a športu sa problematikou zaoberajú a vyzval ich, aby sa stretli s predstaviteľmi týchto inštitúcií. Predseda parlamentu počas diskusie odsúdil nenávistné správy, ktoré v posledných dňoch prichádzali na stredné školy.
Potreba bezpečnosti na školách
Na potrebe dokončiť kurikulárnu reformu a zaručiť bezpečnosť na školách sa zhodli s podpredsedom parlamentu Michalom Šimečkom (PS). V utorok v poobedňajších hodinách o vytvorení komisie pre školstvo a mládež študenti diskutovali so šéfkou školského výboru Paulou Puškárovou (Hlas-SD).
To fakt? Slovensko patrilo ku krajinám s najvýraznejším poklesom matematickej gramotnosti
„Môžeme poznamenať, že vnímame ochotu zo strany predsedníčky o vytvorenie tejto komisie, ktorá by zaručovala relevanciu stredoškolského hlasu aj na pôde NR SR tak, ako tomu bolo v ostatnom volebnom období,“ informovali zástupcovia ŠRSŠ.
Návrh študentov zdravotníctva
V stredu študenti absolvovali stretnutie s riaditeľkou odboru zdravotníckeho vzdelávania Monikou Jankechovou a rezortu zdravotníctva predstavili vlastný dokument s názvom Návrh reformy na zvýšenie počtu študentov medicíny a zníženie náporu na zdravotníkov. Návrh vypracovali študenti stredných zdravotníckych škôl.
Školská inšpekcia zistila nedostatky v edukačnom systéme. Vyučovacie aktivity boli zamerané hlavne na zapamätanie a porozumenie
„Predstavili sme návrhy na spoluprácu na zatraktívnenie študijných odvetví medicíny, podporu prevencie chorôb a snahu o zdravú spoločnosť. Zdravotníci čelia vysokému náporu, vysoké školy nedostačujúcej miere zápisu nových študentov a najmä spoločnosť odchodu medikov zo Slovenska do zahraničia,“ uviedli študenti.