VŠ sv. Alžbety odbornou školou nebude

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
študenti
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave sa nestane odbornou vysokou školou. Vo štvrtok odporučila Akreditačná komisia jej zaradenie do druhej z troch kategórií, medzi vysoké školy bez začlenia. Ešte na februárovom zasadnutí ju navrhovala zaradiť do najnižšej kategórie ako odbornú. „Odstránili nedostatky, informovali o riešení nedostatkov ministra školstva a minister školstva nám poslal list, aby sme sa tým znova zaoberali,“ povedal agentúre SITA predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera.

Vysokej škole sv. Alžbety hrozilo, že bude môcť udeľovať len bakalárske tituly, lebo mala príliš veľa študentov na jedného pedagóga s vyššou akademickou hodnosťou ako PhD. Minister školstva Ján Mikolaj v minulosti požiadal komisiu o previerku na škole, pretože mal pochybnosti o údajoch, ktoré poskytla pri akreditácii, ale aj o úväzkoch zamestnancov na škole. Fišera potvrdil, že komisia rieši problém s úväzkami s novým rektorom školy Mariánom Karvajom. Výsledok však začlenenie vysokej školy neovplyvní.

Bývalá Akreditačná komisia pod vedením Pavla Návrata pôvodne odporúčala, aby bola sv. Alžbeta prvou súkromnou univerzitou, teda v najvyššej z troch kategórií vysokých škôl. Súčasná komisia Ľubora Fišeru sa s týmto záverom nestotožnila. Po ministerských previerkach na škole sa bývalý rektor Vladimír Krčméry v decembri 2009 na protest vzdal funkcie. Nepáčilo sa mu, že minister medializuje výsledky kontroly na škole, aj keď sa ešte previerka neskončila. Vo februári tohto roka navrhla komisia sv. Alžbetu na odbornú školu.

V komplexnej akreditácii hodnotila Akreditačná komisia celkovo 20 verejných, štyri súkromné a tri štátne vysoké školy. Od začiatku roka 2009 odsúhlasil Mikolaj zaradenie do elitnej skupiny jedenástim školám – Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Univerzite Komenského v Bratislave, Technickej univerzite vo Zvolene, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technickej univerzite v Košiciach, Žilinskej univerzite, Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, Ekonomickej univerzite v Bratislave, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a Univerzite Mateja Bela.

Akreditácia rozdelí vysoké školy na univerzitné vysoké školy, vysoké školy bez začlenenia a odborné vysoké školy. Podľa tejto hierarchie majú dostávať aj peniaze – univerzity môžu rátať s najväčšou sumou, odborné vysoké školy s najmenšou. Do kategórie odborných vysokých škôl komisia predbežne zaradila Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Zvyšné ohodnotila ako vysoké školy bez začlenenia. Všetky školy dostali šancu odstrániť nedostatky do roka od návrhu na ich začlenenie. Po tejto lehote Akreditačná komisia opätovne prehodnotí ich výsledky a odporučí ministrovi ich zaradenie. Akreditácia šiestich nových súkromných škôl je naplánovaná na august tohto roka a začiatok roka 2011.

Voči kritériám komplexnej akreditácie vzniesla protest Generálna prokuratúra SR, ktorá namietala ich nezákonnosť. Kritizovala najmä ich retroaktivitu. Účinné totiž boli od januára 2008, no pritom sa podľa nich hodnotil výkon vysokej školy v rokoch 2002 až 2007. Vláda protest prokuratúry na základe Mikolajovho odporúčania zamietla.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MikolajĽubor FišeraVladimír Krčméry